بک لینک چیست، آیا هنوز هم برای سئو مهم است؟

اهمیت بک لینک برای سئو

یکی از کلماتی که بارها و بارها در شروع یادگیری سئو می شنوید بک لینک(Backlink) است، چرا که همچنان نقش پررنگی در رتبه بندی وب سایت ها دارد، مخصوصا اگر بازیگر اصلی این میدان گوگل باشد. از طرفی دریافت بک لینک کار چندان راحتی نیست، اما وب سایتهایی که موفق شدند لینک های قدرتمند و ارزشمندی از سایر وب سایتها دریافت کنند در نتایج گوگل از اعتبار و جایگاه بالاتری برخوردار هستند.

بک لینک چیست؟

بک لینک یا لینک ورودی(Inbound Link / Incoming Link) پیوندی است که یک وب سایت از وب سایتی دیگر دریافت می کند، برای درک بهتر موضوع فرض کنید وب سایت A لینک یکی از مطالب مفید و کاربردی وب سایت B را در سایت خود قرار می دهد، در چنین شرایطی سایت A یک لینک خارجی به سایت B و سایت B نیز یک بک لینک از سایت A دریافت کرده است.

بک لینک چیست

توجه داشته باشید از لینک های خارجی(External Links) برای ایجاد ارتباط بین یک دامنه با دامنه ای دیگر و از لینک های داخلی (Internal Links) برای برقراری ارتباط بین صفحات داخلی یک دامنه استفاده می شود.

تاریخچه بک لینک

برگردیم به سال ۱۹۹۶، درست زمانی که لری پیج(Larry Page) و سرگی برین(Sergey Brin) دو بنیانگذار گوگل به این موضوع اشاره کرده بودند که هر چه یک صفحه وب بک لینک بیشتری داشته باشد رتبه و جایگاه بالاتری نیز بدست خواهد آورد.

رابطه تعداد بک لینک و افزایش رتبه

همین اشاره کافی بود تا بسیاری از مدیران وب سایت ها، بازاریابان اینترنتی و متخصصین سئو از تکنیک های سئو کلاه سیاه مثل مزرعه لینک(Link Farms)، ایجاد پیوندهای متقابل و دستکاری لینک ها به عنوان استراتژی لینک سازی خود استفاده کنند تا بتوانند جایگاه بهتری در نتایج گوگل بدست آورند، این هرج و مرج باعث شد نتایج گوگل به شدت تحت تاثیر حجم لینک های بی ارزش قرار بگیرد و محتوای با کیفیت به سختی می توانستند صاحب جایگاه مناسبی شوند.

سرانجام در سال ۲۰۱۲ گوگل نسخه آپدیت شده الگوریتم پنگوئن را معرفی کرد که برای همیشه به این قائله خاتمه داد، این تغییر باعث شد وب سایت هایی که دارای بک لینک های طبیعی(Natural)، معتبر(Authoritative) و ماندگار(Relevant) هستند رتبه و جایگاه بالاتری در نتایج جستجو(SERP) کسب کنند.

آیا بک لینک همچنان مهم است؟

پاسخ روشن است، بک لینک همچنان یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی است که میزان محبوبیت و کیفیت محتوای یک وب سایت را نشان می دهد، البته بک لینک هایی که با کیفیت و ارزشمند باشند.

اما قبل از اینکه بگوییم لینک با کیفیت و بی کیفیت چیست و چه فاکتورهایی دارد لازم است با یکسری مقدمات اولیه آشنا شوید.

۱- سئو تکنیکال و سئو داخلی

همانطور که می دانید هدف اصلی سئو، بهینه سازی یک وب سایت برای کسب جایگاه مناسب در نتایج موتورهای جستجو مخصوصا گوگل است، برای دستیابی به این هدف باید مطمئن شوید اسپایدرهای موتور جستجو می توانند بدون هیچ مشکلی به صفحات وب سایت تان دسترسی داشته باشند و آنها را ایندکس کنند.

در مرحله بعد باید بر روی روابط داخلی وب سایت تان یعنی سئو داخلی کار کنید و مطمئن شوید در تک تک صفحات مواردی همچون عنوان صفحه، تگ های هدینگ، متای توضیحات و … به درستی استفاده شده است، همچنین به طور همزمان باید محتوا را برای بدست آوردن دل موتورهای جستجو و البته کاربران بهینه سازی کنید.

وقتی موارد بالا را برای یک بازه زمانی چند ماهه به طور صحیح و مرتب انجام دهید، متوجه خواهید شد که برخی از صفحات تان به نتایج ابتدایی SERP نزدیک تر شده اند، اما هنوز هم ترافیک طبیعی(Organic) در سطح پایینی است چرا که کاربران معمولا بر روی ۵ نتیجه ابتدایی کلیک می کنند.

تا زمانی که در نتایج ابتدایی حضور نداشته باشید ترافیک قابل ملاحظه ای دریافت نخواهید کرد، پس چگونه می توانید جایگاه و رتبه خود را افزایش دهید؟

پاسخ واضح است، اگر بک لینک داشته باشید.

۲- سئو خارجی

حالا باید بر روی روابط خارجی وب سایت تان یعنی سئو خارجی تمرکز کنید.

سئو خارجی اصطلاحی برای توصیف فرآیندی است که وب سایت تان را با هدف گرفتن بک لینک از سایر وب سایت ها پروموت(Promote) می کنید.

قضیه از این جهت مهم است که هر چه یک وب سایت لینک بیشتری دریافت کند محبوب تر خواهد بود و می تواند رتبه بالاتری داشته باشد، به عنوان مثال ۲۰ بلاگ مختلف درباره موضوعی یکسان و مشابه محتوای با کیفیت، سئو پسند و عالی منتشر می کنند، به نظر شما کدام یک در نتایج ابتدایی گوگل دیده می شوند؟

کاملا مشخص است، وب سایتی که لینک بیشتری از وب سایت های مرتبط دریافت کرده باشد.

دیگر تعداد بک لینک مهم نیست، مهم این است که آنها را از کجا دریافت می کنید.

حالا بهتر متوجه می شوید که لینک ها طی چه پروسه و اقداماتی کیفیت لازم را بدست می آورند.

بک لینک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک لینک خوب می تواند تاثیر مثبتی بر روی رتبه شما داشته باشد اگر:

 1. از یک وب سایت مرتبط و با کیفیت بالا دریافت شده باشد.
 2. لینک نوفالو(nofollow) نباشد.
 3. از وب سایتی که مورد اعتماد گوگل است و دارای اعتبار دامنه(Domain Authority) بالایی است گرفته شده باشد.

بک لینک بد چه ویژگی هایی دارد؟

 1. پولی است.
 2. حاصل تبادل لینک است.
 3. از یک وب سایت بی کیفیت دریافت شده است.
 4. از وب سایتی که مورد اعتماد گوگل نیست و اعتبار دامنه پایینی دارد گرفته شده است.
 5. از یک وب سایت کم محتوا یا بدون محتوا است.
 6. هدف آن دستکاری در رتبه گوگل است.

وب سایتی که بک لینک های سمی زیادی دارد می تواند توسط گوگل پنالتی شده و برای همیشه از صحنه اینترنت محو شود، اگر چه برخی از تغییرات اخیر الگوریتم گوگل لینک های بد را به طور خودکار نادیده می گیرد، اما نباید ریسک کنید، چرا که گوگل در این زمینه با هیچکس شوخی ندارد.

مقدمه ای بر لینک سازی(Link Building)

همانطور که در تاریخچه بک لینک بررسی کردیم، مدیران وب سایت ها برای اینکه رتبه و جایگاه بالاتری در نتایج گوگل کسب کنند به دنبال روش ها و تکنیک هایی بودند تا بتوانند بک لینک بیشتری دریافت نمایند، در دنیای سئو به این فرآیند لینک بیلدینگ می گویند.

این لینک بازی ها به تدریج باعث افت کیفیت نتایج گوگل شد، چرا که ملاک کیفیت تعداد لینک ها بود. نیاز به اصلاحات احساس می شد، سرانجام تیم کیفیت گوگل برای کنترل اوضاع لینک نوفالو(nofollow) را معرفی کرد.

لینک های فالو و نوفالو

همه لینک ها به صورت پیش فرض از نوع فالو هستند، این بدان معناست که اسپایدر موتور جستجو در صورت پیدا کردن لینک خارجی آنرا دنبال کرده و به عنوان یک رای اعتماد برای صفحه مقصد در نظر می گیرد، لینک فالو مقداری از رتبه صفحه مبداء را به صفحه مقصد منتقل می کند.

رتبه صفحه (PageRank / PR / Google PageRank) سنجه یا متریک کیفی است که توسط گوگل استفاده می شود، این سنجه برای تعیین ارزش و اعتبار صفحات وب، چیزی در حدود ۲۰۰ فاکتور را بررسی می کند و در نهایت به هر صفحه امتیازی بین ۰ تا ۱۰ اختصاص می دهد، PR 10 بالاترین و PR 0 پایین ترین رتبه است.

از طرفی نیازی نیست همه پیوندها فالو باشد، چرا که اینکار برای سئو وب سایت تان دردسرساز خواهد بود، مواردی همچون:

 1. لینک های تبلیغاتی
 2. لینک هایی که در بخش دیدگاهها ارسال می شود و هیچ ارتباط موضوعی با سایت شما ندارد.
 3. لینک های غیر قابل اعتماد
 4. آدرس هایی که فقط نقش اطلاع رسانی دارند، مثل لینک معرفی یک افزونه در مخزن وردپرس
 5. لینک شبکه های اجتماعی

در چنین مواقعی می توانید از لینک نوفالو(noFollow) استفاده کنید، این کد باعث می شود با خیال راحت از لینک های خارجی استفاده کنید بدون آنکه ارزش و اعتباری از جانب شما به صفحه مقصد منتقل شود.

برای این منظور کافی است ویژگی “rel=”nofollow را به تگ <a> اضافه کنید، مشابه نمونه زیر:

<a href="https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/" 
  target="_blank" 
  rel="nofollow">Yoast SEO Plugin</a>

مجازات گوگل(Google Penalty)

یکی دیگر از تدابیری که گوگل برای حفظ کیفیت نتایج جستجوی خود در نظر گرفت مجازات وب سایت هایی است که تلاش می کنند با خرید بک لینک، تبادل لینک و تکنیک های کلاه سیاه رتبه و جایگاه خود را در نتایج گوگل دستکاری کنند. گوگل در اینگونه موارد نه تنها وب سایتی که بک لینک گرفته است، وب سایتی هم که این پیوندها را قرار داده است به سختی جریمه می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مجازات بک لینک مطلب Link Based Penalties از Wikipedia را مطالعه کنید.

چگونه بک لینک ایجاد کنیم؟

۱- لینک سازی طبیعی

اگر به دنبال لینک های ارزشمند، کارآمد و البته مطمئن هستید باید آنها را به صورت طبیعی دریافت کنید، مثلا مدیر یک وب سایت از محتوای آموزشی شما خوشش آمده و تصمیم می گیرد لینک آن را در وب سایتش قرار دهد، ممکن است خیلی خوشبینانه باشد، اما برای رسیدن به این مرحله بایستی وب سایتی عالی با محتوای ارزشمند داشته باشید.

این همان شیوه ای است که گوگل از آن استقبال می کند:

 1. شما محتوای با کیفیت تولید می کنید.
 2. وب سایت های مرتبط به شما لینک می دهند.
 3. گوگل متوجه این سیگنال ها می شود و شما را در موقعیت های بالای SERP نشان می دهد.

اما یک مشکل وجود دارد، شما محتوای عالی دارید اما فقط افراد مطلع به آن لینک می دهند، چکار کنیم افراد بیشتری با آن آشنا شوند؟

راه حل در شبکه های اجتماعی است، با استفاده از بازاریابی رسانه های اجتماعی(Social Media Marketing) می توانید وب سایت تان را برای افرادی که ممکن است به محتوای شما علاقمند شوند پروموت کنید. اینکار باعث خواهد شد وبلاگ نویسان، روزنامه نگاران، اینفلوئنسرها، افراد متخصص و … با کسب و کارتان آشنا شوند و این یعنی فرصت های بیشماری که در انتظار شماست.

۲- ارتباط با بلاگرها و اینفلوئنسرها

علاوه بر رسانه های اجتماعی می توانید با بلاگرها و افراد تاثیرگذار حوزه کاری خود ارتباط برقرار کرده و وب سایت تان را به آنها معرفی کنید، روند کار بدین صورت است:

 1. بخشی از محتوای مدنظرتان را با جزئیات کامل آماده کنید.
 2. تهیه لیستی از وب سایت ها و بلاگ هایی که موضوعات مشابهی را پوشش می دهند.
 3. اطلاعات تماس شان را پیدا کنید.
 4. ایمیلی با فرمت مناسب تهیه کرده و ارسال کنید، بسیار مهم است که با دلایل قانع کننده به آنها بگویید که چرا باید از لینک شما در وب سایت شان استفاده کنند.

شاید فرآیند فوق از لحاظ تئوری آسان باشد، اما برای عملیاتی شدن اول از همه باید محتوای ارزشمند داشته باشید، دوم آنکه حنما ایمیل شخصی سازی شده و مناسب ارسال کنید، نه اینکه فقط بگویید لطفا لینک ما را در وب سایت تان قرار دهید!!!

۳- تکنیک لینک شکسته(Broken Link)

حتی وب سایت های معتبر و قابل اعتماد نیز از لینک های شکسته و خطای ۴۰۴ در امان نیستند، در این روش برای دریافت بک لینک بدین صورت عمل کنید:

 1. با ابزارهایی مثل Ahrefs یا SEMRUSH لینک های خروجی موجود در سایر وب سایت ها که دارای خطای ۴۰۴ هستند را پیدا کنید.
 2. به مدیر وب سایت مربوطه ایمیل بزنید و اطلاع دهید که برخی از لینک های وب سایت تان خطا دارد، پیشنهاد می کنیم به جای آنها از لینک ما استفاده کنید.
 3. در عین حال که به آنها کمک کردید لینک های خراب را پیدا کنند این احتمال هم وجود دارد که برای قدردانی و تشکر لینک شما را در وب سایت شان قرار دهند.

در این تکنیک باید زمان زیادی را صرف پیدا کردن لینک های خراب و البته مرتبط با محتوای وب سایت تان کنید.

۴- ارسال پست مهمان

در این روش شما به عنوان نویسنده مهمان یک یا تعدادی مقاله در سایر وب سایتها منتشر می کنید، نکته مهم اینجاست که شما باید در داخل محتوا یا در بیوگرافی نویسنده پیوندی به وب سایت تان قرار دهید.

روند کار اینگونه است:

 1. وب سایت های مرتبط با حوزه کاری خود که امکان ارسال پست مهمان دارند را پیدا کنید.
 2. با آنها ارتباط برقرار کرده و از شرایط پست مهمان مطلع شوید، شما هم شرایط تان را مطرح کنید.
 3. از لینک وب سایت تان در محتوا استفاده کنید.

ارسال پست مهمان یک روش عالی برای دریافت بک لینک dofollow از وب سایت های معتبر است.

۵- بک لینک رقابتی

زمانی که پروسه لینک سازی را شروع می کنید متوجه خواهید شد که یافتن افرادی که حاضر باشند لینک شما را در وب سایت شان قرار دهند کاری سخت و زمانبر است، اما شما می توانید اینکار را از سایت هایی آغاز کنید که در حال حاضر به رقبایتان لینک داده اند، بدین ترتیب شما هم شانس بیشتری برای دریافت بک لینک دارید، البته باید حرفی برای گفتن داشته باشید.

جمع بندی

بک لینک علاوه بر سئو برای رشد و پایداری یک وب سایت ضروری است، آنچه که باید برایتان مهم باشد لینک های با کیفیت و مرتبط است، در گذشته می توانستید از هر لینکی استفاده کنید اما الان همه چیز تغییر کرده است و باید حواستان را جمع کنید که از کجا چه لینکی دریافت می کنید.

وب سایت هایی که محتوا و بک لینک های عالی دارند می توانند انتظار داشته باشند در رتبه های برتر گوگل قرار بگیرند، اما دریافت بک لینک های با کیفیت کار راحتی نیست، چرا که لینک سازی فرآیندی چالش برانگیز و وقت گیر است.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.