۵ درسی که هر کارآفرینی باید بیاموزد

درس هایی که یک کارآفرین باید بیاموزد

اغلب استارتاپ ها قبل از رسیدن به مرحله تجاری سازی شکست می خورند، شاید نداشتن استراتژی بازاریابی، عدم دسترسی به اطلاعات صحیح، عدم شناخت کافی از جامعه هدف، عدم تامین مالی و … از عوامل این ناکامی ها باشد، اما در این بین یک عامل اصلی وجود دارد که کمتر به آن پرداخته شده است و آن هم خود کارآفرین است.

یک کارآفرین شکست می خورد چون آمادگی لازم برای کارآفرین بودن را ندارند، به همین دلیل در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که هر کارآفرینی باید آنها را در خودش پرورش دهد:

۱- مسئولیت پذیری

مسئولیت کامل موفقیت یا شکست کسب و کارتان را بر عهده بگیرید. حتما شرکا و افراد مناسبی را با خود همراه کنید و برای موفقیت کسب و کارتان از هیچ تلاشی دریغ نکنید. مهارت های مورد نیازی که باعث پیشرفت و ترقی شما می شود را فرا بگیرید. درباره بازار هدف و مشتری هایتان اطلاعات کافی بدست آورید، سرمایه مورد نیاز برای تامین مالی کسب و کارتان را افزایش دهید.

۲- اعتماد به نفس

اعتماد به نفس ویژگی است که هر کارآفرینی باید داشته باشد، اعتماد به نفس را با غرور اشتباه نگیرید. اعتماد به نفس یعنی به ارزش ها و توانایی هایتان ایمان و باور داشته باشید، اعتماد به نفس به این معنا نیست که بی حوصله باشید و با صدای بلند با اطرافیان تان صحبت کنید. کارآفرینی که از اعتماد به نفس لازم برخوردار باشد به راحتی می تواند انگیزه و اطمینان لازم را به زیر مجموعه و تیم خود تزریق کند.

مطالعه اعتماد به نفس شما را تقویت کرده و از طرفی سلول های خاکستری مغزتان را نیز پرورش می دهد، سعی کنید ساعات مطالعاتی خود را افزایش دهید و در حوزه کاری که در آن فعالیت می کنید مهارت های لازم را بدست آورید.

۳- چشم اندازی قوی

اشتباه برداشت نکنید، منظور از چشم انداز این نیست که در آینده چه خودرویی سوار می شوید، در کدام بانک حساب خواهید داشت، درآمدتان چقدر است، کجا زندگی می کنید، دفتر کارتان بزرگ است یا کوچک، چشم انداز شما باید میزان تاثیر گذاری و اثربخشی کسب و کارتان در جامعه هدفتان باشد، به عبارت دیگر کسب و کارتان چگونه به ارتقا سطح زندگی افراد کمک می کند.

به دلایل زیر چشم انداز موضوع مهم و حیاتی است:

 • وقتی شما خودرو، دفترکار، درآمد و سایر چیزهای که همیشه به دنبالش بودید را بدست آورید و از طرفی هدف شما هم همین بوده است، دیگر انگیزه کافی برای کار کردن و تلاش بیشتر نخواهید داشت.
 • در روزهای سخت و پر فراز و نشیب کسب و کارتان، زمانی که اتفاقات بدی برایتان پیش می آید، باید در وجودتان هدف و انگیزه ای غیر از پول و مادیات باشد تا بتوانید با قدرت بیشتری به راه خود ادامه دهید، اگر هدف تان فقط کسب درآمد باشد در همان گام اول متوقف خواهید شد.
 • در نهایت شما نیاز به همراهی و کمک دیگران دارید. افراد، کارکنان و دوستان تان هزینه کمتری برای شما دارند. آنها می توانند کوه را جابه جا کرده و چشم انداز تان را با اشتیاق دنبال کنند.

پول مهم است، خیلی هم مهم است، اما نباید آن را به عنوان هدف اصلی خود در نظر بگیرید، هدف شما باید زندگی دیگران را تغییر دهد، چه هدفی بالاتر از این که بخاطر وجود شما دنیا به مکان بهتری تبدیل شود.

درباره چشم اندازتان و آنچه می خواهید بدست بیاورید با دیگران صحبت کنید و به آنها بگویید گه چرا این موضوع برای شما مهم است، در رابطه با ایده خود با دیگران صحبت کنید تا آنها بتوانند راحتر به شما کمک کنند.

۴- مدیریت انرژی

موفقیت شما ۱۰۰ درصد به عملکردتان وابسته است و عملکردتان ۱۰۰ درصد تحت تاثیر سلامت روانی و جسمانی شماست، از طرفی سلامت شما تا حد زیادی به نحوه تغذیه و میزان تحرک تان بستگی دارد. برای افزایش سطح انرژی تان موارد زیر را رعایت کنید:

 • سیگار نکشید.
 • تغدیه مناسب داشته باشید.
 • ورزش کنید.
 • خواب کافی داشته باشید.

اگر از سطح قابل قبولی از انرژی برخوردار باشید می توانید برای موفقیت کسب و کارتان تصمیم های درستی بگیرید.

۵- فروشندگی

بزرگترین مشکل استارتاپ ها نداشتن پول کافی و عدم نقدینگی است که این عامل به طور مستقیم به میزان فروش آن استارتاپ بستگی دارد. توانایی تاثیرگذاری بر تصمیمات دیگران یکی از مهمترین مهارتهایی است که هر کارآفرینی باید بیاموزد. ممکن است به خودتان بگویید که یک استارتاپ فناوری چه نیازی به فروش دارد، اشتباه نکنید فروش مهارتی هست که در تمامی استارتاپ ها لازم و ضروری است.

اگر فروشنده خوبی باشد می توانید:

 • نیاز و خواسته دیگران را درک کنید.
 • دیگران را متقاعد کنید این که چرا محصول و خدمات شما برای آنها مناسب و ضروری است.
 • توانایی و اقتدار در تصمیم گیری های صحیح مالی
 • متقاعد کردن سرمایه گذران برای جذب سرمایه

همین حالا دست به کار شوید و به فکر کسب مهارت های مورد نیازتان باشید، در شبکه های اجتماعی عضو شوید و ارتباطات خود را گسترش دهید.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.