بدست آوردن تنظیمات سرور به کمک phpinfo

اطلاعات سرور و تابع phpinfo

بعضی مواقع لازم است که بتوانید تنظیمات و محدودیت های سروری که وب سایت تان بر روی آن میزبانی می شود را بدست آورید، این اطلاعات در هنگام نصب وردپرس، پرسیدن مشکلات فنی و رفع خطا بسیار مفید و کارگشاست. به عنوان مثال می خواهید بدانید که:

 • چه سیستم عامل و نرم افزار وب سروری بر روی هاست تان نصب شده است؟
 • از کدام ورژن MySQL و PHP استفاده می کنید؟
 • حداکثر اندازه مجاز آپلود فایل چقدر است؟
 • آیا Error Log فعال است؟
 • و …

برای پاسخ به سوالات بالا راحترین کاری که باید انجام دهید استفاده از phpinfo است. در واقع ()phpinfo یکی از مفیدترین توابع زبان برنامه نویسی PHP است که کلیه تنظیمات و اطلاعات وب سروری که در آن اجرا می شود را در قالب یک گزارش کاربردی و مناسب در اختیارتان قرار می دهد.

ایجاد فایل phpinfo

روش های مختلفی برای ایجاد فایل phpinfo وجود دارد، می توانید از ftp و نرم افزار FileZilla استفاده کنید. ما در این آموزش از cPanel استفاده می کنیم. برای این منظور پس از لاگین به سی پنل از بخش “FILES” گزینه “File Manager” را انتخاب کنید، پس از آن وارد دایرکتوری “public_html” شوید و بر روی گزینه “File” کلیک نمائید. سپس در فیلد “New File Name” مقدار phpinfo.php را وارد کرده و بر روی گزینه “Create New File” کلیک کنید.

ایجاد فایل phpinfo در cpanel

پس از ایجاد فایل بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه “Edit” را انتخاب کنید.

ویرایش فایل phpinfo

سپس کدهای زیر را در آن قرار داده و تغییرات را با گزینه “Save Changes” ذخیره نمائید.

ویرایش فایل در cpanel

<?php
 phpinfo();
?>

و در نهایت با توجه به اینکه فایل phpinfo.php را در ریشه(Root) دایرکتوری “public_html” ایجاد کردیم کافی است phpinfo.php/ را به انتهای آدرس وب سایت تان اضافه کنید(به عنوان مثال yourwebsite/phpinfo.php)، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید نتیجه کار در قالب سطر و ستون نمایش داده خواهد شد.

گزارش phpinfo.php

حالا می توانید با کلیدهای ترکیبی CTRL+F تنظیمات موردنظرتان را جستجو کنید. برای پاسخ به سوالاتی که در مقدمه این آموزش مطرح کردیم به ترتیب موارد زیر را جستجو نمائید:

 • System
 • SERVER_SOFTWARE
 • PHP Version
 • Client API version
 • log_errors

افزونه phpinfo

این افزونه در واقع از تابع ()phpinfo استفاده می کند با این تفاوت که کلیه اطلاعات سرور را در داخل پنل مدیریتی وردپرس گزارش می دهد، این روش طبیعتا از لحاظ امنیتی بهتر از روش قبلی است، برای نصب این پلاگین به لینک WordPress phpinfo مراجعه کنید.

افزونه phpinfo

جمع بندی

تابع phpinfo اطلاعات نسبتا حساس و کاملی از تنظیمات سرور گزارش می کند که می تواند به یک فرد مهاجم سرنخ های خوبی ارائه دهد، به همین دلیل در صورتی که از افزونه معرفی شده استفاده نمی کنید حتما نام پیچیده تری(مثلا phpinfo-env-rep.php) برای این فایل در نظر بگیرید یا به محض استفاده آنرا حذف کنید.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.