رازهای فراموش شده موفقیت استارتاپ ها

رازهای موفقیت استارتاپ ها

دیدگاه های متفاوتی درباره موفقیت یا شکست یک استارتاپ وجود دارد، دلیل این تفاوت عقیده هم بخاطر عدم قطعیت زیاد در استارتاپ هاست، چرا که شما نمی دانید آیا واقعا به موفقیت می رسید یا شکست خواهید خورد.

احتمالا شما هم با این جملات موافقید، این موارد شاخص های واقعی موفقیت یک استارتاپ هستند:

  • ایده نوآورانه کلید موفقیت یک استارتاپ است.
  • صرف نظر از ایده عالی که در سر دارید این سرمایه و نیروی انسانی است که می تواند باعث موفقیت یا شکست شما شود.
  • یک ایده عالی و یک تیم عالی تر نمی تواند بدون سرمایه مسیر طولانی به راه خود ادامه دهد.

حال به بررسی رازهایی می پردازیم که کمتر به آن پرداخته شده است:

  • عملکرد بالا
  • اثربخشی

در مقایسه با سایر رمز و رازهای موفقیت به موارد فوق کمتر توجه شده است، دلیل آن هم کاملا مشخص است، رسیدن به عملکرد بالا و اثربخشی کاری بسیار سخت است، مشکل است که تمام کارها را به اتمام برسانیم، عادت های خوب در خودمان ایجاد کنیم و در نهایت مسئولیت کامل کارمان را بر عهده بگیریم.

اکثر افراد فراموش کردند که تقریبا هر کاری را با سخت کوشی می توانند انجام دهند، آیا کسی را می شناسید که بدون تلاش و کار زیاد به موفقیت رسیده باشد، مگر راههایی که همه ما می دانیم!

برای بدست آوردن حداکثر نتایج و پیشرفت های واقعی باید کارها را به اتمام برسانید نه اینکه فقط آنها را انجام دهید.

در ادامه می خواهیم به نکاتی اشاره کنیم که به افزایش عملکرد و اثربخشی شما کمک خواهد کرد:

۱- بر روی یک کار تمرکز کنید

به جای اینکه ساعت های طولانی مشغول فعالیت بر روی موضوعات متفاوتی باشید که نتیجه آن کاهش سطح بهره وری شماست، بهتر است بر روی یک کار مهم و حیاتی تمرکز کنید که بیشترین تفاوت و بازدهی را در روزتان ایجاد می کند. سعی کنید فقط بر روی کارهای مهم تان تمرکز کرده و بقیه را نادیده بگیرید، در حقیقت کمبود زمان کمبود الویت هاست.

اصل پارتو 20 80

قانونی وجود دارد به نام اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ که می گوید کارهای کمتری انجام دهید و نتایج بیشتری بدست بیاورید. طبق این قانون ۲۰ درصد از فعالیت‌های شما ۸۰ درصد نتیجه برایتان به ارمغان خواهد آورد.

به عنوان مثال:

  • ۲۰ % عادت های شما، منجر به ۸۰% موفقیت تان خواهد شد.
  • ۲۰ % از سرمایه گذاری های شما، ۸۰٪ از درآمدتان را تشکیل می دهد.
  • ۲۰ % از مشتریان شما، ۸۰٪ کل فروش تان را تشکیل می دهند.

اینکه نسبت ۲۰/۸۰ را به درستی پیدا کنید بر روی به حداکثر رساندن عملکردتان بسیار تاثیرگذار است، سعی کنید هر روز به لیست کارهایی(To-Do List) که می خواهید انجام دهید نگاهی بیندازید و موردی را مشخص کنید که بیشترین تأثیر را بر روی نتایج روزتان رقم خواهد زد.

۲- مثل یک ورزشکار عمل کنید

ورزشکاران حرفه ای معمولا افراد منظم و دقیقی هستند. یک ورزشکار برای اینکه به اوج شرایط فیزیکی برسد تغذیه اش را کنترل می کند، دقیقا می داند در چه روزها و ساعاتی باید تمرین کند و از همه مهمتر به شیوه زندگی خود اهمیت می دهد.

بدن و ذهن شما هم به انرژی نیاز دارد تا بتوانید در طول روز اقدامات لازم برای رسیدن به اهدافتان را انجام دهید، درغیر این صورت به خاطر تنش و خستگی زیاد کارایی خود را از دست خواهید داد، عدم کارایی هم بر روی تصمیم گیری های شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و در نهایت به کسب و کارتان آسیب می رسانید.

۳- عذر بدتر از گناه، عذرخواهی را متوقف کنید

بهانه آوردن دشمن اثربخشی است، این کار موجب می شود عملکرد ضعیف تان را برای شکست های بعدی آماده کنید.

بریان تریسی جمله زیبایی در این رابطه بیان می کند:

هرگز شکایت نکن، هرگز توضیح نده.

ببینیم هدف بریان از بیان این جمله چه چیزی بوده است:

  • هرگز شکایت نکن

اگر کاری را اشتباه انجام داده اید و از کنترل شما خارج شده است جای هیچ شکایتی وجود ندارد، آیا می توانید در هنگام شکایت کردن به سایر مسائل فکر کنید؟

اگر شکایت کردن برای شما مثل یک مسکن است و به کاهش استرس تان کمک می کند آن را انجام دهید، اما این کار را فقط زمانی انجام دهید که واقعا اتفاق بدی افتاده است، سپس با آن کنار بیایید و دیگر به آن فکر نکنید، بهتر است برای حل مشکلتان قدم های عملی بردارید.

  • هرگز توضیح نده

اگر در کاری شکست خوردید بهتر است با توضیح دادن های بی فایده توجیحش نکنید، مهم نیست چه کسی مقصر است و چه اتفاقی افتاده است. توضیح دادن هم نوعی عذر و بهانه آوردن است و اغلب به منظور توجیه عملکرد ضعیف استفاده می شود، به طور خلاصه بدانید که چقدر شکایت می کنید و تلاش کنید آنرا کاهش دهید.

۴- تفکر خارج از چارچوب

یادگیری از موفقیت و شکست دیگران روشی طبیعی و استراتژیک برای بهبود عملکرد است، اما نباید از نوآوری و خلاقیت غافل شوید.

تفکر خارج از چارچوب در اصل نوعی انطباق است، اینکه شما محدودیت‌های خود را می پذیرید و پیوسته در حال گسترش و ارتقا آنها هستید. توانایی انطباق یک عنصر کلیدی در موفقیت استارتاپ ها است، سعی کنید به مشکلات از زوایای مختلف نگاه کنید تا مطمئن شوید که از حل مشکل خلاقانه استفاده می‌کنید و به جواب‌های اولیه اکتفا نکنید.

جمع بندی

عملکرد بالا و اثربخشی اسراری هستند که بیشترین تاثیر را در رشد استارتاپ ها دارند، اگر سعی کنید موارد فوق را به عادت تبدیل کنید پیشرفت قابل ملاحظه ای در میزان موفقیت و کیفیت کارتان ایجاد خواهید کرد.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.