GTmetrix: ابزاری قدرتمند برای ارزیابی سرعت وب سایت

ارزیابی سرعت سایت با GTmetrix

سرعت سایت یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در کسب و کارهای اینترنتی محسوب می شود، گاهی اوقات تفاوت در ثانیه ها می تواند در میزان افزایش یا کاهش فروش یک وب سایت تاثیر مستقیمی داشته باشد، به همین علت سنجش دقیق آن امری مهم و حیاتی است.

در این پست آموزشی قصد داریم به صورت عملی ابزار محبوب GTmetrix را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با استفاده از گزارش های عالی که ارائه می دهد سرعت وب سایت تان را افزایش دهید، اما قبل از آن باید عواملی را بررسی کنیم که در کیفیت نتایج ارزیابی تاثیرگذار است.

۱- تعداد دفعات ارزیابی

برای دستیابی به نتایجی مناسب و صحیح بهتر است سنجش سرعت را در بازه های زمانی متفاوت و به صورت دوره ای انجام دهید، عملکرد وب سایت تان با توجه به تعداد بازدیدکنندگانی که در طول روز به آن مراجعه می کنند متفاوت خواهد بود، سرورهای اشتراکی نیز در این امر تاثیرگذار هستند. از نکات مثبت ارزیابی دوره ای، آگاهی از تایم های شلوغی و اوج رفت و آمد وب سایت تان است که می تواند به طور بالقوه بهترین زمان برای ارسال محتوای جدید و یا ارسال تبلیغات هدفمند باشد.

توجه داشته باشید بعضی از توصیه های پیشنهادی Gtmetrix به فاکتور زمان وابسته نیستند و می توانید آنها را رفع کنید(به عنوان مثال بهینه سازی تصاویر).

۲- مکان سرورهای ارزیابی

نسخه‌ رایگان ابزارهای ارزیابی سرعت (مانند Pingdom) معمولا سرور تست را به صورت تصادفی انتخاب می کنند، منظور از سرور تست مکانی فیزیکی است که سایت شما از آنجا مورد ارزیابی قرار می گیرد. این سرور پیش فرض می تواند باعث تولید نتایج متناقض شود، مثلا ممکن است اولین ارزیابی سایت تان را از نیویورک انجام دهید که خیلی به منطقه شما نزدیک است و یا تست دیگری از سیدنی انجام دهید که فاصله خیلی زیادی با شما دارد.

ابزار تست سرعت pingdom

سرور های انتخابی در نتیجه ارزیابی تاثیرگذار هستند، اگر کسب و کارتان جهانی است بهتر است سایت خود را از سرورهای مختلف گوشه و کنار دنیا و از چهار یا پنج نقطه کلیدی انتخاب کنید. به عنوان پیشنهاد حداقل یک سرور از آمریکا، یکی از اروپا، یکی از استرالیا و یکی را هم از آسیا در نظر بگیرید، برای انتخاب سرور تست باید ابتدا در GTmetrix ثبت نام کنید که این قابلیت کاملا رایگان می باشد.

اگر کسب و کاری محلی دارید از سرورهایی که به منطقه جغرافیایی شما نزدیک هستند استفاده کنید، در صورتی که از محل فیزیکی سرورتان بی اطلاع هستید سایت Web Hosting Hero اطلاعات خوبی در اینباره به شما ارائه می دهد.

محل فیزیکی هاست فیس بوک

۳- اهداف ارزیابی

خیلی از افراد فقط به صفحه اصلی(Home Page) سایت شان توجه می کنند که این کار باعث انحراف نتایج ارزیابی می شود. چرا که ممکن است اطلاعات کمتری در صفحه اصلی نمایش داده شود و طبیعی است که سرعتش از سایر صفحات بیشتر باشد.

فقط به صفحه اصلی وب سایت تان توجه نکنید، معمولا بازدیدکنندگان به صورت ارگانیک و از طریق موتورهای جستجو و یا لینک مطالب در شبکه های اجتماعی به سایت شما مراجعه می کنند. بنابراین بهتر است علاوه بر صفحه اصلی صفحه مشاهده مطالب، صفحه محصولات و صفحه فروشگاه را نیز ارزیابی کنید.

استفاده از GTmetrix

استفاده عمومی از GTMetrix کاملا رایگان است، برای این منظور کافی است به آدرس https://gtmetrix.com مراجعه کنید و آدرس سایت تان را برای شروع ارزیابی وارد نمائید. امکانات رایگان آن به طور کامل نیاز شما را برآورده خواهد کرد و جای هیچ نگرانی نیست، در صورتی که می خواهید سرور تست و نوع مرورگر را انتخاب کنید ابتدا باید برای خودتان یک حساب کاربری ایجاد نمائید.

ارزیابی سرعت سایت با gtmetrix

طبق تصویر بالا، مکان سرور در هنگ کنک قرار دارد و تست سرعت توسط مرورگر کروم انجام شده است، همچنین امتیاز سرعت صفحه(Page Speed Score)، مدت زمان لود کامل(Fully Loaded Time)، مجموع حجم صفحه(Total Page size) و تعداد درخواست های ارسالی(Requests) نیز نمایش داده شده است.

برای اینکه بتوانید سرعت سایت تان را بهبود ببخشید باید هر کدام از این اعداد و ارقام را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم:

بررسی گزینه های PageSpeed و YSlow

این دو معیار، روش های متفاوتی برای سنجش ساختار و سرعت صفحات در نظر می گیرند و نتایجی که به شما ارائه می دهند شامل توصیه هایی از قبیل فعال کردن فشرده سازی Gzip، فشرده سازی فایل های CSS و JS، اضافه کرده Expires Header ،… می باشد. با انتخاب هر کدام از ردیف های ارائه شده می توانید نکات و جزئیات بیشتری را در رابطه با آن موضوع مشاهده کنید.

بررسی گزینه yslow در gtmetrix

این نمرات می تواند گمراه‌ کننده باشد، مثلا حجم صفحات سایت به شدت تحت تاثیر تصاویر بهینه ای است که ممکن است بیش از اندازه فشرده شده و از کیفیت شان کاسته شود. تصاویر باید بهینه باشند اما شما باید تشخیص دهید کیفیت تصاویرتان تا چه اندازه کاهش یابد. سعی کنید بیشتر بر روی سرعت لود صفحات متمرکز شوید و هدف تان کاهش این زمان باشد.

بررسی گزینه های Waterfall و Timings

با استفاده از این دو گزینه می توانید گلوگاه هایی که باعث کاهش سرعت سایت تان می شوند را شناسایی کنید، مشابه تب Network در مرورگرهای فایرفاکس و کروم.

بررسی waterfall در gtmetrix

صفحات وب از تعدادی فایل شامل (CSS،JavaScript، تصاویر،فونت ها، ویدئو،…) تشکیل شده است که هر کدام از آنها باید از وب سرور فراخوانی و به کاربران نمایش داده شود. نوارهای رنگی که در تصویر بالا مشاهده می کنید مدت زمان انتظار از لحظه ارسال درخواست توسط مرورگر تا لحظه دریافت پاسخ از وب سرور را نمایش می دهد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر، ماوس را بر روی ردیف موردنظر نگه دارید، صفحه ای مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده می شود.

بررسی gtmetrix-lookup

مراحلی را که به ازای ارسال هر درخواست به سرور اتفاق می افتد به ترتیب زیر است:

 • جستجوی نام دامنه (DNS Lookup)
 • مدت زمان برقراری ارتباط (Connecting)
 • مسدود کردن(Blocking): مدت زمانی که درخواست ها در صف مرورگر قرار می گیرند تا ارتباط با سرور برقرار شود.
 • ارسال (Sending): مدت زمان ارسال درخواست.
 • انتظار (Waiting): مدت زمانی که مرورگر منتظر دریافت پاسخ از سرور است.
 • دریافت (Receiving): مدت زمان دانلود محتوا از سرور و نمایش آنها به کاربر
 • بارگذاری صفحه (Onload) : مدت زمان بارگذاری صفحه
 • بارگذاری درخت دام (DOM loaded): مدت زمانی که سپری می شود تا درخت DOM بارگذاری و توسط مرورگر ایجاد شود.
 • بارگذاری کامل (Fully Loaded): مدت زمانی که صفحه به صورت کامل بارگذاری می شود

مهمترین شاخص در تب Timings، زمان TTFB می باشد که سرعت سرویس میزبانی وب(هاست) را نشان می دهد.

بررسی timing در gtmetrix

بررسی گزینه های Video و History

امکانات کامل این دو بخش فقط برای حساب های پریمیوم می باشد. در تب ویدئو با انتخاب گزینه Enable Video and Re-Test سایت تان مجددا ارزیابی می گردد و همزمان با آن یک فایل ویدئویی نیز تولید می شود که مدت زمان بارگذاری صفحه را به شما در قالب فیلم استریم نمایش می دهد.

در تب History امکان بررسی و مقایسه نتایج ارزیابی هایی که در بازه های زمانی مختلف انجام داده اید فراهم می باشد.

ابزار مانیتورینگ GTmertix

ابزار فوق بر اساس شرایط و مشخصاتی که برای آن تعیین می کنید سایت تان را رصد کرده و مورد ارزیابی قرار می دهد، در صورتی که  سایت تان شرایطی را که مشخص کردید برآورده نکند یک ایمیل هشدار برایتان ارسال می شود. ابزار مانیتورینگ هیچ اقدامی برای جلوگیری از کندی سایت انجام نمی دهد، اما حداقل می توانید از وضعیت جاری کسب و کارتان و آسیب های ناشی از افزایش ترافیک غیر منتظره با خبر شوید و اقدامات لازم را انجام دهید.

ابزار مانیتورینگ Gtmetrix

خطا های GTmetrix

خطاها و گزارشات ارائه شده توسط GTmetrix دارای نکات فنی خاص خودش می باشد، برای جلوگیری از تولید مطلبی طولانی که باعث خستگی شما می شود، تصمیم گرفتیم هر کدام از آنها را در مطلبی جداگانه و مستقل بررسی و رفع کنیم.

 1. رفع خطای Enable Gzip Compression
 2. رفع خطای Leverage Browser Caching

جمع بندی

اگر می خواهید وب سایتی سریع داشته باشید، Gtmetrix ابزاری است که می تواند نیاز شما را برطرف کند، به شرطی که به توصیه های آن توجه کنید. این ابزار تمام نکاتی که برای افزایش سرعت یک وب سایت مورد نیاز می باشد را با جزئیات دقیق گزارش می دهد، در پایان به این نکته توجه داشته باشید که راه اندازی وب سایت تنها ثبت دامنه و ارسال محتوا نیست، هر وب سایتی نیازمند نگهداری و توجه مداوم است.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاه ‌ها

 • محمد ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰

  سلام
  ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.

 • امير ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶

  با سلام چگونه میتوانم تعداد درخواست ها رو کاهش بدم در gt matrix ؟تعداد درخواست ها رو تعداد کالا ها داخل سایت رو نشون میده داخل waterfall
  اگه اشتباه نکنم به دلیل زیر دسته های محصول هست یعنی دسته مادر رو تایین نکردم،درسته؟

  • سعید یاورنیا ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۲

   سلام دوست عزیز.
   تب waterfall کلیه ارسال و دریافت های بین مرورگر بازدیدکننده و هاست شما رو نشون میده، شامل تصاویر محصولات، فایل های css، html جاوا اسکریپت، فونت صفحات و هر آنچه که شما در صفحاتتون استفاده کردید. سایتتون رو بررسی کردم، از تکنیک های فشرده سازی، کشینگ و … استفاده کردید و از این بابت مشکلی وجود نداره.
   برای کاهش تعداد درخواست ها میتونین از تکنیک lazy loading استفاده کنید، برای اینکار افزونه های وردپرسی خوبی مثل wordpress.org/plugins/lazy-load و یا wordpress.org/plugins/bj-lazy-load وجود دارد.
   تکنیک لیزی لود باعث می شه که وقتی بازدیدکننده ای وارد سایت شما میشه، در ابتدای کار تمام تصاویر لود نشه و به نسبت اینکه کاربر در کدام قسمت صفحه قرار داره تصاویر همون قسمت نمایش داده می شه.
   تعیین زیردسته ربطی به کاهش تعداد درخواست ها نداره، بلکه به شیوه نمایش محصولات فروشگاه در قالب یا تم شما بستگی داره.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.