تگ H1 چیست، چرا تگ هدینگ برای سئو اهمیت دارد؟

تگ h1 و سئو

هر صفجه وب می تواند دارای شش تگ هدینگ H1 تا H6 باشد، اما در این بین تگ H1 با بقیه فرق دارد و باید برای سئو بهینه شود، معمولا تیتر اصلی یک صفحه وب که بازگو کننده محتوای درون آن است در تگ H1 قرار می گیرد.

با توجه به اینکه تگ های هدینگ بر روی تجربه کاربری و سئو سایت تاثیرگذار هستند می خواهیم در این پست آموزشی با جزئیات بیشتری به بررسی آنها بپردازیم.

تگ هدینگ/هدر/تیتر(Heading Tag) چیست؟

در ابتدا بهتر است کمی با مفاهیم پایه ای وب آشنا شوید، همانطور که می دانید زیرساخت و فونداسیون یک صفحه وب با زبان HTML یا Hyper Text Markup Language ایجاد می شود، این زبان نشانه گذاری از تگ های متنوعی تشکیل شده است که به کمک آنها می توانید ساختار صفحات وب را تعریف کنید.

در تصویر زیر تعدادی از تگ های HTML را ملاحظه می کنید، اما بحث اصلی ما در رابطه با تگ های هدینگ است که به ترتیب با <h1> تا <h6> مشخص می شود، تگ h1 بالاترین اهمیت و h6 کمترین درجه اهمیت را دارد.

تگ های html و تگ h1

تگ(برچسب) HTML، کلمات کلیدی از پیش تعریف شده ای هستند که به مرورگر وب می گوید محتوای یک صفحه را چگونه نمایش دهد.

تگ های خانواده H به شما این امکان را می دهد محتوای یک صفحه وب را به بخش ها و زیر بخش های مختلفی تقسیم کنید، مشابه نرم افزار Word که پس از تعریف هر سرتیتر پاراگراف مربوط به آن بخش را قرار می دهید، اینکار خوانایی محتوا را برای بازدیدکنندگان و اسپایدر گوگل بات افزایش می دهد.

نکته مهم دیگر این است که تگ های هدینگ باید به صورت سلسه مراتبی و ترتیبی استفاده شوند، به عنوان مثال در یک صفحه وب، عنوان اصلی در تگ <h1>، عنوان هر بخش در تگ <h2> و زیر عنوان های هر بخش در تگ <h3> قرار بگیرد.

تگ H1 چیست؟

همانطور که قبلا گفتیم تگ h1 نسبت به سایر تگ های هدینگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است، معمولا برای جلب توجه بیشتر بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو مهمترین قسمت یک صفحه وب در این تگ قرار می گیرد.

به عنوان مثال:

  1. در صفحه مشاهده یک مقاله آموزشی، عنوان مطلب
  2. در صفحه مشاهده یک محصول، نام محصول
  3. در صفحه اصلی(Home Page)، نام یا هدف وب سایت

در مثال زیر برای عنوان یک نوشته از h1 استفاده کردیم.

<h1>پیوند یکتا چیست، پیوند یکتای خوب چه ویژگی هایی دارد؟</h1>

 

تگ تایتل و تگ H1 چه فرقی با هم دارند؟

معمولا اکثر افراد عنوان صفحه(تگ تاتیل) را با تگ h1 اشتباه می گیرند، اما این دو با هم فرق دارند:

  1. تگ تایتل در صفحات نتایج موتور جستجو(SERP) نشان داده می شود.
  2. تگ h1 داخل محتوا است، حال آنکه تگ تایتل در هدر و عنوان مرورگر قرار می گیرد.
  3. تگ تایتل از تگ h1 مهمتر است، اما باید هر دو را برای سئو بهینه کنید.

چرا تگ H1 برای سئو مهم است؟

یکی از وظایف مهم و پیچیده موتورهای جستجو درک معنا، مفهوم و هدف یک صفحه وب است، یک موتور جستجو برای دریافت داده های مدنظر خود از سیگنال های مختلفی استفاده می کند، یکی از این سیگنال ها تگ تایتل و دیگری تگ h1 است.

هنگامی که اسپایدر موتور جستجو در حال کندو کاو یک صفحه وب است سعی می کند با کرال کردن ساختار و محتوای HTML صفحه، جملات و عباراتی که در تگ های هدینگ استفاده شده است را شناسایی کند، بنابراین با قرار دادن کلمات کلیدی هدف در تگ h1 این فرصت را به موتور جستجو می دهید تا محتوای صفحه را راحتر و سریعتر درک کند.

چگونه از تگ های هدینگ در وردپرس استفاده کنیم؟

در صورتی که همچنان دلبسته ویرایشگر کلاسیک وردپرس هستید می توانید در هنگام افزودن یک نوشته یا صفحه از تگ های هدینگ(تیتر ۱ تا تیتر ۶) به صورت زیر استفاده کنید.

نحوه استفاده از تگ h1 در ویرایشگر کلاسیک وردپرس

 

به عنوان مثال در تصویر زیر برای سرتیتر “پیوند یکتای خوب چه ویژگی هایی دارد” از “تیتر ۲” استفاده کردیم، وردپرس به صورت خودکار تگ HTML معادل آنرا تولید خواهد کرد، کافی است روی تب “متن” کلیک کنید.

یک مثال از تگ h2 در ویرایشگر کلاسیک وردپرس

 

همانطور که ملاحظه می کنید از تگ <h2> برای تولید “تیتر ۲” استفاده شده است.

نمایش تگ h2 در نمای سورس ویرایشگر کلاسیک وردپرس

 

در نهایت اگر از ویرایشگر کلاسیک به ویرایشگر گوتنبرگ مهاجرت کرده اید برای افزودن تگ های هدینگ به صورت زیر عمل کنید.

یک مثال از تگ h2 در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

 

چگونه تگ H1 سئو پسند ایجاد کنیم؟

تا اینجای آموزش با مفاهیم پایه ای و تئوریک تگ های هدینگ آشنا شدید، حالا به بررسی نکات و مواردی می پردازیم که برای ایجاد تیترهای خوب و مناسب لازم است.

۱- تگ h1 می تواند متفاوت یا مشابه تگ تایتل باشد

در بسیاری از وب سایت ها عنوان صفحه و تگ h1 مقدار یکسانی دارد، اگر چه برای سئو مشکلی ایجاد نمی کند اما می توانید بسته به هدف تان مقادیر متفاوتی در نظر بگیرید.

به عنوان مثال در وب سایت میلرلایت که ارائه دهنده خدمات ایمیل مارکتینگ است عنوان صفحه اصلی با جزئیات کامل مشخص شده است، چرا که کاربران این مقدار را در صفحات نتایج موتور جستجو مشاهده خواهند کرد، اما مقدار تگ هدینگ ساده و متفاوت تعیین شده است.

تگ h1 و تگ تایتل در وب سایت میلرلایت

 

اگر از وردپرس استفاده می کنید می توانید با نصب افزونه Yoast SEO مقادیر متفاوتی برای عنوان صفحه و تگ هدینگ وارد کنید، در مطلب آموزشی سئو عنوان صفحه (تگ تایتل) به تفصیل در این رابطه صحبت کردیم.

۲- از کلمات کلیدی استفاده کنید

کلمات کلیدی مدنظرتان را در تگ هدینگ قرار دهید، در صورتی که برای عنوان صفحه و تگ هدینگ مقادیر متفاوتی در نظر بگیرید می توانید از کلمه کلیدی اصلی در عنوان صفحه و کلمه کلیدی مرتبط در تگ های هدینگ استفاده نمائید.

به عنوان نمونه در تصویر بالا از کلمه کلیدی “Email Marketing” استفاده شده است.

۳- تیترهای طولانی ایجاد نکنید

سعی کنید از تیترهای توصیفی، خلاصه و بین ۲۰ تا ۷۰ کاراکتر استفاده نمائید.

۴- مطمئن شوید کاربران تگ H1 را مشاهده می کنند

برخی قالب های غیر استاندارد وردپرس تگ هدینگ h1 را از دید کاربر مخفی می کنند در صورتی که در سورس HTML وجود دارد، اینکار به هیچ عنوان برای سئو مناسب نیست.

۵- ظاهر متفاوتی به تگ H1 بدهید

با توجه به اینکه تگ h1 توصیف کننده محتوای یک صفحه است، بهتر است متفاوت و متمایزتر از سایر اجزاء صفحه باشد، به عنوان مثال در تصویر زیر مقدار تگ H1 بزرگتر و در یک باکس مستقل قرار گرفته است.

یک مثال از تگ h1 در وب سایت مدیر دِو

۶- ترتیب تگ های هدینگ را رعایت کنید

در ابتدای آموزش به این موضوع اشاره کردیم که تگ های هدینگ به ترتیب شماره از h1 تا h6 نامگذاری می شوند، پس هر چه به سمت عدد بزرگتر حرکت کنیم درجه اهمیت نیز کمتر خواهد شد، از دید سئو و تجربه کاربری مهم است که این ترتیب رعایت شود.

تگ های هدینگ

چگونه وجود تگ H1 را بررسی کنیم؟

اگر می خواهید مطمئن شوید قالب وب سایت تان تگ هدینگ h1 را به درستی ایجاد می کند از ابزار H1 Tag Checker استفاده نمائید، یا افزونه Meta SEO Inpector مرورگر کروم را نصب کرده و ارزیابی های خود را به صورت لحظه ای انجام دهید.

بررسی تگ h1 با افزونه مرورگر کروم

جمع بندی

اگر بخواهیم تگ هدینگ h1 را در یک جمله خلاصه کنیم باید بگوییم، “تگ h1 یعنی انتظار و توقع کاربران و موتورهای جستجو از محتوای یک صفحه”، پس مهم است که تیتر اصلی صفحه با ذات محتوای آن همخوانی داشته باشد، این موضوع می تواند تلنگر بزرگی برای ما باشد تا در انتخاب تیترهای مناسب و کاربرپسند دقت بیشتری خرج کنیم.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.