۹ عادتی که هر کارآفرینی می تواند بیاموزد!

9 عادت کارآفرینان موفق

بسیاری از افراد به دنبال فرمول جادویی میلیونر شدن هستند و می خواهند که یک شبه زندگی شان را تغییر داده و به موفقیت برسند، ما در این پست قصد داریم آنها را ناامید کرده و بگوییم که موفقیت یک شبه فرمول مشخصی ندارد، برای اینکه به یک فرد موفق تبدیل شوید باید روش زندگی تان را تغییر داده و هزینه آن را پرداخت کنید.

هر کسی از موفقیت تعریف خاص خودش را دارد:

  • برای یک فرد قبولی در کنکور می تواند موفقیت بزرگی محسوب شود.
  • کارآفرینی که موفق به جذب سرمایه گذار شده است.
  • پدر و مادری که فرزند صالح تربیت کردند.
  • ورزشکاری که به مدال طلای المپیک دست پیدا کرده است.
  • و ….

فرقی نمی کند که از چه زاویه ای به موفقیت نگاه می کنید، تعریف شما هر چه که باشد برای رسیدن به آن باید تلاش کنید، افرادی مثل ریچارد برانسون، جک دروسی، تیم کوک و … هزینه این موفقیت را با تلاش بی وقفه و بیدار خوابی شبانه روزی پرداخت کرده اند.

در ادامه ۹ عادتی را بررسی می کنیم که می توانید در زندگی و کسب و کارتان استفاده کنید:

۱- صبح زود بیدار شوید

صبح زود از خواب بیدار شوید

افراد موفق و ثروتمند صبح ها چه ساعتی از خواب بیدار می شوند:

  • ریچارد برانسون (Richard Branson) رئیس و موسس گروه ویرجین (Virgin Group)، ساعت ۵:۴۵
  • جک دروسی (Jack Dorsey) مدیر عامل توییتر (Twitter) و Square، ساعت ۵:۳۰
  • تیم کوک (Tim Cook) مدیر عامل اپل، ساعت ۳:۴۵ صبح
  • اورسلا برنز (Ursula Burns) مدیر عامل زیراکس (Xerox)، ساعت ۵:۱۵

روزتان را زودتر شروع کنید و برای کارهای مهمی که در طول روز انجام می دهید برنامه ریزی کنید. در صورتی که زودتر از سایرین بیدار شوید، می توانید اولین ساعات روزتان را بدون حواس پرتی بر روی ایده ها و اهدافتان صرف کنید.

۲- ورزش کنید

ورزش کنید

۷۶ درصد از ثروتمندان جهان روزانه ۳۰ دقیقه از زمان شان را به تمرینات ورزشی و ایروبیک اختصاص می دهند، شروع یک ورزش روزانه به صورت کوتاه و مختصر می تواند در بلند مدت پایه گذار سلامتی و تندرسی شما باشد. اگر هر روز نمی توانید ورزش کنید، حداقل هفته ای سه جلسه این کار را انجام دهید.

پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و حتی ثبت نام در یک باشگاه ورزشی می تواند بسیار مناسب باشد، افراد سالم و تندرست ساعت های طولانی بدون آنکه احساس خستگی کنند بر روی اهداف شان کار می کنند.

۳- فکر کنید

مثل ثروتمندان فکر کنید

ثروتمندان و افراد موفق روزانه مدت زمانی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه را در خلوت خود به فکر کردن اختصاص می دهند، آنها اعتقاد دارند که تفکر کلید موفقیت است.

هنری فورد معتقد بود:

فکر کردن سخت ترین کار ممکن است و احتمالا به همین علت است که افراد کمی مشغول آن می شوند.

به مسائل شغلی، مالی، سلامتی، کسب و کار، خانواده، شادی، نیکوکاری، ارتباطات، اهداف و … فکر کنید و راههایی برای بهبود آنها پیدا کنید.

۴- شبکه سازی را شروع کنید

ارتباطات تان را گسترش دهید

افراد ثروتمند بسیار هدف گرا هستند، آنها معمولا با افرادی ارتباط برقرار می کنند که خوش بین بوده و چشم اندازی مثبت دارند.

شبکه سازی ایده های نوآوارنه شما را ترویج و گسترش می دهد، برای برقراری ارتباط با افراد با انگیزه و موفق می توانید از شبکه های اجتماعی، جلسات هفتگی استارتاپی، … استفاده کنید.

۵- مطالعه کنید

برخی از موفق ترین افراد جهان تشنه مطالعه هستند و با حرص و علاقه شدیدی این کار را انجام می دهند. ۸۰ درصد از ثروتمندان جهان روزانه ۳۰ دقیقه از زمان خود را به مطالعه اختصاص می دهند و از این طریق مهارت های خود را بهبود می بخشند.

مطالعه کنید

چارلی مانگر شریک و همکار وارن بافت می گوید:

شما از میزان مطالعه من و وارن متعجب خواهید شد، فرزندانم به من می خندند، آنها فکر می کنند که من یک کتاب با دو پای چسبیده به آن هستم.

مطالعه منابع انگیزشی و مثبت، مثل مقالات روانشناسی، کتاب های بهبود شخصی، کتاب های مدیریتی، مطالعه زندگی نامه افراد موفق و … می تواند شما را به هدف تان نزدیکتر کند.

۶- از اصل ۲۰/۸۰ پیروی کنید

افراد موفق بیشتر درآمدشان را پس انداز می کنند و بر روی میزان دخل و خرجشان مدیریت کامل دارند، آنها هیچگاه به یک منبع درآمدی تکیه نمی کنند.

قانون پارتو - اصل 80/20

تام کرلی بر اساس اصل پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ معتقد است که:

با ۸۰ درصد درآمدتان زندگی را بگذارنید و ۲۰ درصد باقیمانده را پس انداز کنید، این عادت ثروتمندان است.

بر اساس نظرسنجی که توسط َشرکت خدمات مالی fidelity انجام شده است، ۶۵ درصد از سرمایه گذاری هایی که توسط ثروتمندان انجام می شود، حداقل بیشتر از سه منبع درآمدی جداگانه برای آنها ایجاد می کند. سرمایه گذاری بر روی دارایی ها، کسب و کارها و شرکت های نوپا می تواند جریان درآمدی چندگانه برای شما بوجود بیاورد.

۷- یک مربی(Mentor) و مشاور خوب پیدا کنید

یک مربی و مشاور خوب پیدا کنید

افراد ثروتمند کارهای خودشان را به کمک یک مشاور حاذق بررسی و آنالیز می کنند. طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ توسط UPS انجام شده است، ۷۰ درصد استارتاپ هایی که از وجود مشاور و مربی در کنار خود بهره می بردند، توانستند سال های سخت ابتدای کار را بگذارنند و به مدت ۵ سال یا بیشتر به راه شان ادامه دهند.

یک مربی با اشتراک گذاری تجربیات گرانبهای خود، پیدا کردن ضعف های مدل کسب و کارتان، فراهم کردن فرصت های شبکه سازی، تقویت و ایجاد اعتماد به نفس، کمک کردن برای دستیابی به اهداف و … می تواند در موفقیت کسب و کارتان تاثیرگذاری قابل توجه ای داشته باشد.

۸- هدف داشته باشید

میلیونرها عادت دارند که اهداف خود را به صورت واضح مشخص کرده و برای دستیابی به آن بازه زمانی مشخص کنند، آنها با شور و اشتیاق و صرف انرژی فراوان بر روی اهداف شان متمرکز می شوند.

هدف داشته باشید

ناپلئون هیل نویسنده کتاب بیاندیشید و ثروتمند شوید معتقد بود:

هدف، رویایی است که برای آن ضرب العجل تعیین شده باشد.

هدف هایی را مشخص کنید که در شما شور و اشتیاق ایجاد می کند، هدف هایتان را بر اساس یک بازه زمانی مشخص تعریف کنید و سپس سخت و هوشمندانه برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

در طول مسیر، میزان پیشرفت تان را ارزیابی کرده و اشتباهاتی که  انجام  داده اید را اصلاح کنید.

۹- برای ریسک ها و خطرات آماده باشید

یک نقل قول دیگر از تام کرلی:

میلیونرهای خود ساخته بر ترس از شکست غلبه می کنند و ریسک های حساب شده ای انجام می دهند.

آماده ریسک و خطر باشیدتوماس ادیسون:

من شکست نخوردم، بلکه ۱۰۰۰ روشی که عمل نمی کردند را پیدا کردم.

شکست معلمی عالی است که می تواند بازخوردی مفید برای ما داشته باشد، از اشتباهات و شکست هایتان درس بگیرید و از آنها برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید.

جمع بندی

برای رسیدن به موفقیت به دنبال فرمول پیچیده و خاصی نباشید، نمونه هایی که بررسی کردیم فقط گوشه ای از تلاش های این افراد بوده است، آنها هر روز صبح زود ساعت ۵٫۵، ۵٫۴۵ یا ۳٫۴۵ از خواب بیدار می شوند. فردا صبح که خواستید با دکمه snooze صدای زنگ گوشی تان را قطع کنید حتما به این افراد فکر کنید.

آیا هنوز هم به دنبال موفقیت هستید؟ پس هزینه آن را پرداخت کنید.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.