روش های بدست آوردن سن دامنه(Domain Age)

روش های بدست آوردن سابقه و سن دامنه

همه ما معتقدیم که موفقیت یک شبه بدست نمی آید، نمونه واقعی آن کسب و کارهای اینترنتی هستند که مدت زمان طولانی از ثبت دامنه آنها گذشته است و همچنان با جدیت و تلاش به راهشان ادامه می دهند. جدای از بحث خرید و فروش(تجارت) دامنه و تاثیر آن بر سئو سایت اعدادی که در تصویر زیر مشاهده می کنید درس بزرگی به ما می دهد، اینکه هر کسب و کار موفقی عمرش بالای ۵ سال است و این یعنی صبوری و امید به آینده.

محاسبه سن دامنه

با این مقدمه کوتاه وارد بحث اصلی خود می شویم و روش های بدست آوردن سن دامنه را بررسی می کنیم.

۱- ابزار WHOIS

در این روش برای چک کردن سن دامنه می توانید از ابزار WHOIS Lookup استفاده کنید، کافی است آدرس دامنه را وارد کرده و روی گزینه “Lookup” کلیک نمائید.

ابزار icann whois lookup

سپس در پایین صفحه جزئیات کامل دامنه نشان داده خواهد شد، از بخش “Important Dates” و “Raw WHOIS Record” تاریخ ایجاد(ثبت) دامنه(Created Date) قابل مشاهده است.

ابزار WHOIS Lookup

۲- ابزار Domain Age Checker

اگر عبارت “domain age checker” را گوگل کنید در نتایج جستجو ابزارهای متعددی پیدا خواهید کرد که هر کدام سن دامنه را به شیوه متفاوتی گزارش می دهند، اما می توانید از SEO TOOLS MOZ استفاده کنید، تصویر زیر مربوط به ابزار DAC این مجموعه است.

محاسبه سن دامنه با moz

۳- آرشیو اینترنت

در روش سوم باید سوابق و بایگانی های اینترنت را بررسی کنید، برای این منظور وارد archive.org شوید، این ابزار فعالیت کلیه وب سایت های اینترنت را ثبت و ضبط می کند، البته در صورتی که مالک دامنه در فایل robots.txt اسپایدر ia_archiver متعلق به این وب سایت را بلاک نکرده باشد.

User-agent: ia_archiver
Disallow: /

 

با بررسی آرشیو اینترنت می توانید عمر مفید دامنه را بدست آورید، اینکه فعالیت واقعی دامنه از زمان ثبت آن بوده است؟ آیا زمینه فعالیت آن مرتبط با حال و احوال امروز دامنه است؟ سوال شما هر چه که باشد برای رسیدن به پاسخ کافی است مطابق تصویر زیر آدرس دامنه را وارد کرده و نزدیکترین تاریخ بایگانی به ثبت دامنه را بررسی کنید.

ابزار archive.org

تاثیر سن دامنه بر سئو

عوامل و فاکتورهای متعددی بر روی سئو سایت تاثیرگذار هستند که یکی از آنها سابقه و سن دامنه است، مطمئنا وب سایتی که تازه راه اندازی شده است باید دردسر تولید محتوای با کیفیت را به جان بخرد و حتی ممکن است سال ها طول بکشد تا ترافیک مناسبی از آن محتوا دریافت کند، به همین دلیل است که بسیاری از افراد ترجیح می دهند در ابتدای مسیر دامنه های قدیمی و البته مرتبط با صنعت خود را خریداری کنند.

حتی برخی از کارشناسان سئو معتقدند تاریخ انقضاء دامنه را برای مدت زمان طولانی در نظر بگیرید، چرا که این تاریخ به موتورهای جستجو نشانه می دهد یک وب سایت تا چه اندازه برای آنلاین بودن خود برنامه ریزی کرده است.

جمع بندی

اگر قصد خرید یک دامنه قدیمی را دارید از بین روش های بالا آرشیو اینترنت اطلاعات خوبی از گذشته و حال دامنه مدنظرتان ارائه خواهد داد، البته اگر آرشیوی در دسترس باشد. از طرفی عمر مفید دامنه به شما خواهد گفت که برای راه اندازی وب سایت های مشابه چقدر باید تلاش و پشتکار داشته باشید.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.