قیف بازاریابی (Marketing Funnel) چیست؟

قیف بازاریابی چیست

جذب مشتری از اهداف مهم هر کسب و کاری است، چرا که از این راه باید کسب درآمد کرده و به حیات خودش ادامه دهد. برای همین منظور ممکن است که روزانه صدها ایمیل به مشتریان تان ارسال کنید، با شرکای بالقوه تماس بگیرید و هر کاری که می توانید برای موفقیت کسب و کارتان انجام دهید.

برای درک اهمیت مشتری به این جمله زیبا از سم والتون دقت کنید:

تنها یک رئیس وجود دارد. مشتری

او می تواند هر کسی از مدیرعامل گرفته تا پایین ترین رده را از شرکت اخراج کند، تنها با خرج کردن پولش در جایی دیگر.

به نظر شما برای جذب مشتری چه کاری باید انجام داد؟

ممکن است که در ابتدای کارتان هیچ ساختار مشخص و واضحی برای جذب مشتری در اختیار نداشته باشد و به طور تصادفی اینکار را انجام دهید، اما مشکل اساسی اینکار این است که هیچ راهکاری برای مشتریانی که در فرآیند جذب مشتری از دست خواهید داد وجود ندارد.

به عنوان نمونه ممکن است که پست های با کیفیتی در بلاگ تان ارسال می کنید، اما اقداماتی که در جهت تبدیل بازدیدکنندگان به مشترکین در نظر گرفته اید به اندازه کافی قوی نیستند. یا شاید ایمیل تعداد زیادی از مشتریان تان را در اختیار دارید، اما ترتیب ارسال ایمیل ها به درستی انجام نمی شود.

هر کسب و کاری که داشته باشید هدف شما باید:

تبدیل بازدیدکنندگان/مصرف کنندگان/کاربران به مشتریان باشد.

اما چگونه این کار را می توانید انجام بدهید؟

با استفاده از قیف بازاریابی.

قیف بازاریابی یکی از فراگیرترین مدل هایی است که توسط بازاریابان استفاده می شود، این قیف مراحلی را که یک مشتری برای اولین بار با محصول یا برند شما آشنا شده تا زمانی که اقدام به خرید می کند را نمایش می دهد.

قیف بازاریابی چیست؟

قیف بازاریابی یا Marketing Funnel یک مدل بازاریابی است که نشان می دهد مشتریان یک کسب و کار با طی کردن چه مراحلی اقدام به خرید محصولات یا خدمات می کنند. قیف بازاریابی این امکان را به شما می دهد تا هر مرحله از روند جذب مشتری را به طور مفصل ارزیابی و آنالیز کنید، تا از این طریق متوجه شوید که در کدام قسمت ها باید بهینه سازی های لازم را انجام دهید تا درصد تبدیل مخاطب به مشتری افزایش پیدا کند.

برای درک مفهوم قیف بازاریابی بهتر است که تصویر زیر را با هم بررسی کنیم:

قیف بازاریابی

در سمت چپ تصویر، یک آهنربای زیبا قرار دارد، این آهنربا کاربران را با استفاده از روش های مختلفی مانند ارسال پست در شبکه های اجتماعی، تبلیغات اینترنتی و یا موتورهای جستجو به سمت وب سایت شما جذب می کند.

پس از آن شما باید آنها را با استفاده از ترفندها و استراتژی هایی به پایین قیف بازاریابی منتقل کنید، به این نکته مهم توجه داشته باشید که هر چقدر در مراحل قیف پایین تر می روید از تعداد کاربرانی که به مشتریان شما تبدیل خواهند شد کاسته می شود. پس در هر مرحله سوراخ های ریزی را در نظر بگیرید که ممکن است کاربران تان از آنها خارج شده و به انتهای قیف نرسند.

مراحل قیف بازاریابی

مدل های مختلفی از قیف بازاریابی ارائه شده است که می تواند بر اساس نوع کسب و کار متفاوت باشد، اما ساده ترین مدل آن شامل ۴ مرحله کلی زیر می باشد:

۱- آگاه شدن یا Awareness

مرحله آگاهی در بالاترین بخش قیف بازاریابی قرار دارد و مرحله ای است که مشتریان از وجود محصول، خدمات و کسب و کار شما مطلع می شوند. در این مرحله شما باید آنها را با خدماتی که ارائه می دهید آشنا کرده و راه حل های لازم را به منظور رفع سوالات و مشکلات شان ارائه دهید.

در مرحله آگاهی، محصول تان را با روش های مختلف به مشتریان احتمالی معرفی نکنید، در عوض برای مشکلات آنها راهکارهایی ارائه داده و در مرحله دوم قیف بازاریابی محصول تان را به عنوان یک راه حل به آنها معرفی نمائید.

به یاد داشته باشید که هدف و مقصد هر قیف بازاریابی حل مشکلات مشتریان است، نه تمرکز صرف بر روی فروش محصولات یا خدمات.

در این مرحله مشتریان از چه طریقی با شما آشنا می شوند:

 • جستجوی کلمات کلیدی در موتورهای جستجو
 • وب سایت
 • وبلاگ
 • شبکه های اجتماعی
 • آگهی تبلیغاتی
 • کانال یوتیوب / آپارات

چه استراتژی هایی مفیدی را می توانید در این مرحله پیاده سازی کنید:

 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای
 • تبلیغات
 • سئو

۲- علاقمندی یا Interest

در این مرحله مشتریان به منظور رفع چالش ها و مشکلات شان وارد قیف بازاریابی می شوند و شما باید آنها را به محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید علاقمند کنید.

اما نقش اساسی را در این مرحله وب سایت شما و محتوایی که تولیده کرده اید بازی می کند، اگر محتوای غنی و ارزشمندی را در اختیار مخاطبان تان قرار دهید، مطمئنا آنها به کسب و کارتان علاقمند شده و به آن اعتماد خواهند کرد.

چه محتوایی را می توانید در اختیار مشتریان قرار دهید:

چه استراتژی هایی را می توانید در این مرحله پیاده سازی کنید:

 • عضویت در خبرنامه (دریافت ایمیل، شماره تلفن، نام)

با پیاده سازی خبرنامه می توانید ایمیل مخاطبان تان را دریافت کرده تا از میزان علاقمندی آنها به کسب و کارتان مطلع شوید. فرم دریافت ایمیل را می توانید در قسمت های مختلف صفحات وب سایت تان و یا به صورت Popup نمایش دهید و مخاطبان تان را ترغیب کنید تا اطلاعات شان را وارد نمایند.

۳- تصمیم یا Decision

در این مرحله مشتریان تان تصمیم می گیرند که آیا از شما خرید کنند یا خیر؟ در صورتی که راه حل های ارائه شده توسط شما برای آنها کارگشا باشد، می توانید این مرحله را هم با موفقیت پشت سر گذاشته و وارد مرحله نهایی که هدف هر کسب و کاری است بشوید.

چه محتوایی را می توانید در اختیار آنها قرار دهید:

 • دموی محصولات
 • نسخه های آزمایشی
 • محتوای با کیفیت

چه استراتژی هایی را می توانید در این مرحله پیاده سازی کنید:

 • تماس تلفنی
 • ایمیل مارکتینگ
 • پیامک

با پیاده سازی ایمیل مارکتینگ می توانید به صورت کاملا هوشمندانه محصولات و خدمات خود را از طریق ایمیل(در مرحله علاقمندی از کاربران دریافت کردید) به مشتریان تان معرفی کنید و با آنها رابطه مستمر برقرار نمائید.

۴- اقدام یا Action

در این مرحله معامله واقعی اتفاق می افتد و موفقیت آن کاملا بستگی به چگونگی پیشرفت شما در مراحل قبلی قیف دارد. در صورتی که مراحل را به درستی پیاده سازی کرده باشید، مشتری جدید شما بر روی گزینه “خرید” کلیک کرده و محصول موردنیازش را خریداری می کند.

اگر به تصویر قیف دقت کرده باشید متوجه خواهید شد که فقط درصد کمی از مشتریان به این مرحله وارد خواهند شد و ممکن است که به مشتریان وفادار شما تبدیل شوند.

جمع بندی

مراحل بازاریابی کسب و کارتان پس از تبدیل بازدیدکننده به مشتری همچنان ادامه دارد، شما باید با تولید محتوای با کیفیت و مفید ارتباط تان را با آنها حفظ کنید. هر محصولی که قصد فروش آن را دارید ممکن است که به یک قیف بازاریابی جداگانه احتیاج داشته باشد، اما این مراحل برای کاربرانی که قبلا به مشتری شما تبدیل شده اند آسانتر خواهد بود.

در پایان به این نکته مهم توجه داشه باشید در صورتی که مراحل تبدیل مشتری به خوبی اجرا شده باشد و آنها به برند شما علاقمند شوند، می توانند به عنوان یک بازاریاب عمل کرده و کسب و کار شما را به دیگران معرفی نمایند(بازاریابی دهانی).

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.