تعریف محصول حداقلی یا MVP به زبان ساده

تعریف MVP به زبان ساده

MVP مخفف Minimum Viable Product و به معنای حداقل محصول قابل ارائه(حداقل محصول پذیرفتی، حداقل محصول قابل عرضه، محصول حداقلی، محصول کمینه) می باشد. این اصطلاح ابتدا در سیلیکون ولی معرفی گردید و شرکت های تکنولوژی به منظور نوآوری سریع تر و بدست آوردن مزیت رقابتی از آن استفاده کردند. در سالیان گذشته MVP به هدف نهایی توسعه محصول تبدیل شده است، اما هنوز هم تفسیرهای متفاوتی درباره اینکه MVP چیست وجود دارد.

اریک ریس MVP  را اینگونه تعریف کرده است:

نسخه‌ای از محصول که به یک تیم اجازه می‌دهد با کمترین تلاش ممکن حداکثر میزان یادگیری را از مشتریان خود بدست آورند.

برای درک بهتر محصول حداقلی مراحل ساخت یک پروژه ساختمانی را بررسی می کنیم، در این پروژه هیچ خبری از MVP نیست:

۱- شکل گیری ایده

این مرحله کاملا واضح و مشخص است، عملا تا ایده ای وجود نداشته باشد فعالیتی هم شروع نخواهد شد، در این گام ایده اولیه ساخت یک ساختمان جدید و البته متفاوت را در سر داریم.

شکل گرفتن ایده

۲- برنامه ریزی

در گام دوم اطلاعات و نیازمندی های مربوط به ساختمان را جمع آوری می کنیم، حتی از یک مشاور ساختمان کمک می گیریم تا ریسک های پروژه را به حداقل برسانیم، چرا که هزینه برنامه ریزی غلط بسیار بالا و غیرقابل جبران است.

برنامه ریزی ایده

۳- پیاده سازی

در این مرحله فرآیند ساخت ساختمان را با هدف تحویل به موقع پروژه در بازه زمانی موردنظر و بودجه تعیین شده آغاز می کنیم. ممکن است اتفاقات غیرمنتظره ای در طول فرآیند رخ دهد، اما اگر مرحله برنامه ریزی را به درستی انجام داده باشیم می تواند اثر آن را به حداقل رسانده یا حتی خنثی کند.

پیاده سازی mvp

۴- نتیجه

و در نهایت کار ساختمان به اتمام رسیده و آماده بهره برداری از آن هستیم. اما… تازه مرحله چالش برانگیز پروژه شروع شده است، حالا بعد از انجام کلی کار و صرف هزینه و زمان باید به دنبال جواب سوالات زیر باشیم:

  1. آیا ساکنین از ساختمان خوششان می آید؟
  2. آیا نیاز آنها را برآورده می کند؟
  3. آیا حاضرند در چنین ساختمانی زندگی کرده و به آن نقل مکان کنند؟

عملا تا زمانی که محصولی به بازار عرضه نشود نمی توان به این پرسش ها پاسخ صحیحی داد، حتی اگر در مراحل توسعه محصول تحقیقات لازم به صورت کامل انجام شده باشد.

نتیجه mvp

 

MVP چه کاری انجام می دهد

یک محصول حداقلی به شما کمک می کند تا بازخوردهای خوب و قابل اتکایی از مشتریان تان جمع آوری کنید، همچنین مطمئن خواهید بود که محصول تان بدون هیچگونه ریسک مهندسی فقط شامل ویژگی هایی است که مخاطبان تان از آن انتظار دارند.

برای درک این موضوع مراحل تولید MVP یک پارک عمومی را بررسی می کنیم:

۱- سریع وارد بازار شوید

در ابتدا بدون صرف هزینه زیاد پارک را با تعدادی درخت و چمن کاری اولیه بر روی عموم بازگشایی می کنیم. هیچ فاز استاندارد و مشخصی در این مرحله وجود ندارد و می توانیم همیشه آن را بهبود دهیم. باغبان ها هر روز با مردم صحبت کرده و بازخوردهای(Feedback) آنها را دریافت می کنند. همانطور که در تصویر زیر می بینید هیچ خبری از صندلی نیست.

مثال mvp1

 

۲- دریافت بازخورد مناسب

در این مرحله ممکن است باغبان ها بازخوردهای منظم و متعددی مبنی بر اینکه پارک فاقد رنگ بندی مناسبی است دریافت کنند. پس از دریافت بازخوردهای فوق تصمیم می گیریم از تعدادی گل محمدی برای زیباسازی محیط استفاده کنیم. با این وجود هزینه تغییرات بالا نیست و در هر صورت اقدامات فوق در جهت بهبود پارک و بهتر شدن آن انجام شده است.

مثال mvp2

 

۳- امکان تحقیقات آگاهانه را فراهم می‌کند

مدتی که از راه اندازی پارک می گذرد مردم می گویند چقدر خوب بود اگر استخر یا حوضچه ای در پارک وجود داشته باشد، البته این پیشنهاد احتیاج به سرمایه گذاری بزرگی دارد. با کمی تحقیق متوجه می شویم که طرح فوق می تواند باعث جذب افرادی شود که به قایق سواری علاقمند هستند. با دانش بدست آمده از بازخورد مشتریان مالکان تصمیم می گیرند که در اینکار سرمایه گذاری کنند.

مثال mvp3

 

۴- مشاهده رفتار طبیعی

در نهایت باغبان ها مشاهده می کنند که مردم بر روی چمن ها می نشینند، شاید این مورد برای اکثر افراد مشکل بزرگی نباشد اما افراد مسن با سختی های زیادی مواجه خواهند شد. در نهایت آنها تصمیم می گیرند که تعدادی نیمکت به پارک اضافه کنند و بعد از مدتی متوجه می شوند که افراد مسن زمان بیشتری را در پارک سپری می کنند.

مثال mvp4

 

برخی از مزایای MVP

هزینه توسعه را کاهش می دهد: زیرا شما بر اساس نیاز مشتری محصولاتان را ارتقا خواهید داد. مالکان پارک می توانستد یک پیست اسکیت راه اندازی کنند، اما پس از انجام تحقیقات به این نتیجه رسیدند که تقاضایی برای آن وجود ندارد، بنابراین سرمایه خود را در جهت بهبود سایر بخش ها استفاده کردند.

محصول سریعتر به بازار عرضه خواهد شد: چون می توانید با امکانات و سرمایه اولیه خود محصولاتان را به بازار معرفی کنید و نیازی نیست کلیه مشخصات و ویژگی های آن را پیاده سازی کنید. این مورد برای شما یک مزیت رقابتی محسوب خواهد شد چرا که می توانید سهم قابل توجه ای از بازار را بدست آورید.

منجر به تولید یک محصول مطلوب تر می شود، زیرا مشتریان تان دقیقا به همان چیزی می رسند که واقعا به آن نیاز دارند، آنها هزینه اضافی بابت ویژگی های غیرضروری پرداخت نمی کنند، به عبارت دیگر آنها مجبور نیستند هزینه کسب تجربه شما را بپردازند. همین مورد به تنهایی باعث افزایش رضایت مندی مشتری خواهد شد و موجب می شود که محصولتان را به دیگران معرفی کنند.

جمع بندی

همانطور که در مثال های ارائه شده دیدید ارائه محصول با حداقل امکانات روش بسیار انعطاف پذیری است. البته در بعضی شرایط گزینه مناسبی نیست، اما برای یک پروژه دیجیتالی که هزینه تغییرات آن پایین است گزینه خوبی خواهد بود.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاه ‌ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.