لینک noreferrer چیست، چه تاثیری روی سئو دارد؟

noreferrer noopener چیست؟

معمولا بازدیدکنندگان و کاربران اینترنتی از کانال ها(Channels) و مسیرهای مختلفی وارد یک وب سایت می شوند، به این مسیرها اصطلاحا منابع ترافیکی(Traffic Sources) گفته می شود که به راحتی با ابزارهایی همچون گوگل آنالیتیکس قابل بررسی و ارزیابی هستند:

  • مستقیم(Direct) : هر گونه ترافیکی که منبع یا ارجاع دهنده(Referrer) آن نامشخص باشد.
  • ایمیل(Email) : بازدیدهایی که به واسطه کمپین های ایمیل مارکتینگ صورت می پذیرد.
  • ارگانیک یا طبیعی(Organic) : مراجعاتی که از طریق جستجو و صفحات نتایج جستجو(SERP) انجام می شود و هزینه ای بابت آن پرداخت نشده است.
  • پرداخت به ازای کلیک(PPC|Paid Search) : مراجعاتی که با کلیک بر روی تبلیغات موجود در صفحات نتایج جستجوی بینگ، گوگل و … حاصل می شود و برای آن هزینه پرداخت شده است.
  • نمایش(Display): بازدیدهایی که به واسطه تبلیغات شما در یک وب سایت دیگر ایجاد می شود.
  • ارجاع(Referral) : بازدیدهایی که از سایت های دیگر روانه یک وب سایت می شود.
  • شبکه های اجتماعی(Social Network) : مراجعاتی که از طریق صفحات شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر، لینکدین و … انجام می شود.

با این تفاصیل بعضی مواقع شرایطی پیش می آید که نمی توانید مسیر ورود بازدیدکنندگان را به درستی شناسایی کنید و ابزارهای آنالیز هم گزارش صحیحی ارائه نمی دهند، این اتفاق بیشتر برای ترافیک های ارجاعی رخ می دهد، به همین دلیل قصد داریم در این پست آموزشی به بررسی این موضوع بپردازیم.

لینک noreferrer به چه معناست؟

همانطور که می دانید در زبان نشانه گذاری HTML برای ایجاد یک پیوند از تگ <a> به صورت زیر استفاده می شود، فرض کنید لینک زیر متعلق به وب سایت A باشد.

<a href="https://modiredev.com/301-redirect/">ریدایرکت ۳۰۱ چیست؟</a>

 

حال اگر وب سایت B لینک بالا را در وب سایت خود قرار دهد و بازدیدکننده ای به واسطه این لینک به وب سایت A مراجعه نماید مدیر سایت A می تواند از طریق گوگل آنالیتیکس بازدیدهایی که از مسیر سایت B روانه سایت A شده است را بررسی و آنالیز کند، برای این منظور کافی است از منوی Acquisition به بخش Referrals مراجعه نماید.

بخش referrals در گوگل آنالیتیکس

 

در اینجا یک سوال مطرح می شود؟

آیا سایت B می تواند کاری کند که جزئیات لینک دهی برای سایت A قابل ردیابی نباشد؟

پاسخ مثبت است، برای این منظور باید از لینک noreferrer استفاده نماید، کافی است ویژگی rel=noreferrer را به پیوند مربوطه اضافه کند، بنابراین لینک بالا را به صورت زیر در وب سایت خود قرار می دهد.

<a href="https://modiredev.com/301-redirect/" rel=”noreferrer”>ریدایرکت ۳۰۱ چیست؟</a>

 

از این پس کلیه بازدیدهایی که از سایت B به A منتقل می شود قابل شناسایی نخواهد بود و مدیر وب سایت A دیگر نمی تواند از بخش Referrals به جزئیات آنها دسترسی داشته باشد، گوگل آنالیتیکس هم منبع این نوع بازدیدها را نامشخص شناسایی کرده و در بخش Direct گزارش می دهد.

بخش direct در گوگل آنالیتیکس

 

چه موقع از rel=”noreferrer استفاده کنیم؟

به عنوان یک قاعده کلی اگر می خواهید لینک های خروجی وب سایت تان برای سایت هایی که به آنها لینک داده اید قابل تشخیص و شناسایی نباشد از ویژگی rel=noreferrer استفاده کنید، فقط هیچگاه برای لینک های داخلی از این ویژگی استفاده نکنید، چرا که گزارش های گوگل آنالیتیکس را دچار اشتباه کرده و دقت آنها را کاهش می دهد.

آیا لینک noreferrer بر روی سئو تاثیرگذار است؟

ویژگی noreferrer مستقیما بر روی سئو تاثیری ندارد، اما بر روی فرآیندهای لینک سازی شما تاثیر غیر مستقیمی خواهد گذاشت. به عنوان مثال اگر لینک مطلب یکی از وب سایت های مرتبط با حوزه کاری خود را در وب سایت تان قرار دهید مدیر آن وب سایت از بخش Referrals متوجه این موضوع خواهد شد و احتمال دارد او هم به وب سایت شما لینک دهد.

این موضوع می تواند برای سئو خوب باشد، در حقیقت گوگل توصیه می کند از این روش برای بدست آوردن لینک از سایر وب سایت ها استفاده کنید، پس در چنین مواقعی بهتر است بیخیال ویژگی rel=noreferrer شوید و آنرا فراموش کنید.

لینک noreferrer و وردپرس

همانطور که می دانید در سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای اینکه پیوندی در یک تب جدید باز شود لازم است گزینه “باز کردن پیوند در زبانه تازه” ویرایشگر کلاسیک یا گوتنبرگ را مشابه تصویر زیر انتخاب کنید.

لینک noreferrer در وردپرس

 

پس از ذخیره یا انتشار محتوا ویژگی rel=noopener noreferrer به صورت خودکار به پیوند مربوطه اضافه خواهد شد و کدی مشابه زیر تولید می شود.

<a href="https://modiredev.com/googlebot" target="_blank" rel="noopener noreferrer">گوگل بات</a>

 

ویژگی target=_blank مقصد لینک را در یک تب جدید باز می کند، برای وردپرس مهم نیست که لینک شما داخلی(Internal Links) است یا خارجی(External Link)، اگر هدف تان تب جدید مرورگر باشد وردپرس به صورت خودکار ویژگی noreferrer را به لینک شما اضافه می کند.

برای آشنایی با لینک های noopener پیشنهاد می کنیم مقاله لینک noopener چیست، آیا برای امنیت وردپرس لازم است؟ را مطالعه فرمائید.

چگونه rel=”noreferrer را از لینک های وردپرس حذف کنیم؟

ساده ترین راه این است که تیک “باز کردن پیوند در زبانه تازه” را نزنید تا همه پیوندها در تب جاری مرورگر باز شوند، اما روش بهتری هم وجود دارد، کافی است کدهای زیر را به فایل functions.php موجود در قالب وب سایت تان اضافه کنید.

add_filter( 'wp_targeted_link_rel' , function () {
    return;
} );

 

از این پس به پیوندهایی که ایجاد می کنید ویژگی noreferrer اضافه نخواهد شد و وردپرس کدی مشابه زیر تولید می کند.

<a href="https://modiredev.com/googlebot" target="_blank" rel="noopener">گوگل بات</a>

 

تفاوت لینک noreferrer و نوفالو

به طور خلاصه وقتی که ویژگی rel=nofollow را به یک لینک خارجی اضافه می کنید به موتور جستجو این سیگنال را می رسانید که نباید ارزش و اعتبار این صفحه را به آدرس مقصد منتقل کند، به عبارت ساده تر به موتور جستجو می گویید که این لینک را نادیده بگیر و دنبال نکن.

از طرفی ویژگی noreferrer باعث خواهد شد که اطلاعات ارجاع دهنده لینک در سطح مرورگر وب غیر قابل شناسایی باشد، اما لینک همچنان فالو خواهد بود و مقداری از ارزش و اعتبار شما را به آدرس مقصد منتقل می کند، مگر اینکه از این دو ویژگی به صورت زیر استفاده کنید.

<a href="https://external-site.com" target="_blank" rel="nofollow noreferrer">Anchor text</a>

 

برای آشنایی بیشتر با لینک های نوفالو پیشنهاد می کنیم مطلب آموزشی لینک نوفالو(nofollow) چیست، چه زمانی از نوفالو استفاده کنیم؟ را مطالعه فرمائید.

جمع بندی

معمولا وقتی به وب سایت های دیگر لینک می دهید بهتر است آنها از این موضوع مطلع شوند، چرا که ممکن است برای شما مزایای مختلفی در پی داشته باشد، اگر سایر وب مسترها ببیند که برای آنها ترافیک می فرستید ممکن است به شما لینک دهند، مطالب شما را در شبکه های اجتماعی و یا حتی وب سایت شان به اشتراک بگذارند، پس به جز برخی شرایط که ممکن است بحث حریم خصوصی(Privacy) مطرح شود منطقی نیست که از لینک های noreferrer استفاده کنید!

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.