پیوند یکتا چیست، پیوند یکتای خوب چه ویژگی هایی دارد؟

پیوند یکتا چیست

به آدرس منحصربفرد(URL) یک صفحه وب پیوند یکتا(Permalink) یا پیوند دائمی(Permanent Link) گفته می شود، انتظار می رود این آدرس در طول عمر صفحه وب تغییر نکند. باید توجه داشته باشید که پیوندهای یکتا بخش مهمی از ساختار یک وب سایت هستند، چرا که موتورهای جستجو و کاربران از این آدرس ها برای ایندکس و بازدید صفحات استفاده می کنند.

ساختار پیوند یکتا(Permalink Structure) اصطلاحی است که برای توصیف چگونگی پیاده سازی پیوندهای یکتا در یک وب سایت استفاده می شود.

برای درک بهتر موضوع نمونه ای از پیوند یکتا را بررسی می کنیم:

https://modiredev.com/internal-link

همانطور که ملاحظه می کنید آدرس فوق از دو بخش تشکیل شده است:

 1. نام دامنه وب سایت
 2. اسلاگ(Slug) یا نامک صفحه

نامک در پیوندهای یکتا

قابل توضیح نیست که دامنه می تواند شامل پروتکل //:https یا //:http و www باشد.

پیوند یکتای خوب چه ویژگی هایی دارد؟

۱- با https شروع می شود

وجود https نشان می دهد که صفحات وب سایت تان ایمن است و اطلاعات به صورت رمزنگاری شده بین مرورگر کاربر و وب سرور رد و بدل می شود.

۲- کوتاه و توصیفی است

یک آدرس سئوپسند بایستی کوتاه، مختصر و فاقد اطلاعات غیرضروری باشد، در عین حال نیز مضمون و محتوای صفحه را به خوبی به کاربران منتقل نماید. برای اطلاعات بیشتر مقاله آموزشی گوگل با عنوان یک URL ساده را مطالعه فرمائید.

به عنوان مثال به آدرس های زیر دقت کنید:

https://modiredev.com/backlinks

https://modiredev.com/?p=1585

مطمئنا در نگاه اول متوجه شدید که آدرس ابتدایی یک مطلب آموزشی در رابطه با بک لینک است، اما در حالت دوم هیچگونه اطلاعاتی دستگیرتان نشد.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت پیوندهای یکتا این است که در صفحات نتایج موتورهای جستجو(SERP) نشان داده می شوند، پس مهم است که محتوای صفحه را به خوبی توصیف کرده و معنادار باشند.

پیوند یکتا در صفحات serp

۳- دارای کلمات کلیدی است

وجود کلمات کلیدی در پیوندهای یکتا می تواند در افزایش رتبه و جایگاه وب سایت تان در موتورهای جستجو تاثیرگذار باشد، اینکار همچنین به کاربران نشان می دهد از صفحه مربوطه انتظار چه نوع محتوایی داشته باشند.

۴- کلمات با خط تیره(-) جدا شده اند

در صورتی که پیوند یکتا از چندین کلمه تشکیل شده باشد بهتر است آنها را با خط تیره(Dash / Hyphen) از یکدیگر جدا کنید.

۵- کلیه حروف کوچک هستند

اگر ساختار آدرس های وب سایت تان به صورت انگلیسی است برای پیشگیری از هرگونه مشکلی بهتر است پیوندهای یکتا را با حروف کوچک ایجاد کنید، چرا که برخی وب سرورها در برخورد با حروف بزرگ رفتار متفاوتی از خود نشان می دهند.

۶- از کلمات بی ارزش استفاده نشده است

بعضی کلمات هستند که ارزش یا کمک چندانی به درک محتوای واقعی یک صفحه نمی کنند، کلماتی مثل “a”، “the”، “on”، “and”،”is”، “of”، “you” و موارد مشابه که می توانید از قرار دادن آنها در آدرس صفحات صرف نظر کنید.

پیوندهای یکتا در وردپرس

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای دنیا است که برای اولین بار از اصطلاح “پیوند یکتا” استفاده کرد، پیوند یکتا آنقدر مهم است که پس از نصب وردپرس و قبل از انتشار هرگونه محتوایی باید سریعا پیکربندی شود، برای اینکار لازم است در پنل مدیریتی وردپرس از بخش “تنظیمات” گزینه “پیوندهای یکتا” را انتخاب کنید.

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

همانطور که ملاحظه می کنید در این صفحه تعدادی گزینه وجود دارد که می توانید ساختار مدنظرتان را پیاده سازی کنید، توجه داشته باشید تنظیم پیش فرض بر روی گزینه “ساده” است که اصلا برای سئو مناسب نیست.

علاوه بر ۵ گزینه پیشنهادی(ساده، روز و نام، ماه و نام، عددی، نام نوشته) می توانید از قسمت “ساختار دلخواه” بسته به هدف و نیازتان تگ های ساختاری زیر را با هم ترکیب کرده و پیوند یکتای جدیدی بسازید:

 • %postname% : نامک یا اسلاگ نوشته
 • %post_id% : شناسه نوشته(ID)
 • %category% : نام دسته ای که نوشته به آن تعلق دارد.
 • %year% : سال انتشار پست
 • %monthnum% : ماه انتشار پست
 • %day% : روز انتشار پست
 • %hour% : ساعت انتشار پست
 • %minute% : دقیقه انتشار پست
 • %second% : ثانیه انتشار پست
 • %author% : نام نویسنده

به عنوان مثال می خواهیم در پیوندهای یکتا از نام دسته به همراه نام نوشته به صورت https://modiredev.com/seo/internal-link استفاده کنیم، برای اینکار ابتدا “ساختار دلخواه” را انتخاب کرده و مقدار /%category%/%postname%/ را در فیلد مربوطه وارد می کنیم.

بسیار مهم است که در ابتدای راه اندازی وب سایت تان ساختار پیوندهای یکتا را تنظیم کنید.

بهترین ساختار پیوند یکتای وردپرس کدام است؟

با ترکیب تگ های ساختاری می توانید انواع و اقسام پیوندهای یکتا را بسازید، اما همه آنها مفید نیستند(مثل ساعت، دقیقه و ثانیه). از این رو در ادامه مواردی را بررسی می کنیم که برای وب سایت های وردپرسی قابل استفاده و کاربردی هستند:

۱- نام نوشته(/%postname%/ )

نام نوشته یکی از محبوبترین ساختارهایی است که مدیران وردپرسی انتخاب می کنند، آدرس های تولیدی این شیوه علاوه بر کوتاهی و خوانایی برای سئو بسیار مناسب است. وب سایت معروف Copy Blogger از این شیوه پیروی می کند، Joost de Valk فاندر شرکت Yoast BV هم پیشنهاد می کند از این ساختار استفاده کنید.

مثال:

https://modiredev.com/backlinks

۲- دسته و نام نوشته(/%category%/%postname%/)

در این شیوه می توانید یک ساختار سلسه مراتبی از محتوا داشته باشید، کاربران در اولین نگاه متوجه می شوند که محتوای مربوطه متعلق به چه دسته ای است، در عین حال نیز از کلمات کلیدی بیشتری در آدرس صفحه استفاده می شود.

مثال:

https://modiredev.com/seo/backlinks

در این ساختار نمی توانید نام دسته ها را به راحتی تغییر دهید، باید حواستان به این موضوع باشد.

۳- تاریخ کامل و نام نوشته(/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/)

این روش بیشتر به درد وب سایت های خبری پربازدیدی می خورد که روزانه ده ها خبر مختلف ارسال می کنند، اما اگر محتوای همیشه سبز(محتوایی که تاریخ انقضاء ندارند و برای سالهای زیادی ماندگار هستند) تولید می کنید بهتر است در آدرس صفحات از تاریخ استفاده نکنید.

مثال:

https://modiredev.com/1398/04/01/backlinks

۴- سال، ماه و نام نوشته(/%year%/%monthnum%/%postname%/)

آدرس های این ساختار از روش قبلی سه کاراکتر کوتاهتر هستند، همین.

مثال:

https://modiredev.com/1398/04/backlinks

چگونه پیوند یکتا را بدون از دست رفتن سئو تغییر دهیم؟

در ابتدای آموزش گفتیم که پیوند یکتا باید دائمی و ثابت باشد، اما ممکن است در برخی شرایط بخواهید آن را تغییر دهید، به عنوان مثال آدرس ها را کوتاه تر کنید یا از کلمات کلیدی دیگری استفاده نمائید. در چنین شرایطی برای اینکه تغییرات جدید بر روی سئو تاثیر منفی نگذارد لازم است موتور جستجو را از اینکار مطلع کنید تا آدرس های ایندکس شده قدیمی را بروزرسانی کند.

اگر تغییرات فوق را بدون اطلاع موتور جستجو انجام دهید آنها را به عنوان صفحه جدید ایندکس می کند و آدرس های قدیمی که در لینک سازی داخلی، بک لینک یا شبکه های اجتماعی استفاده کرده اید با خطای ۴۰۴ مواجه می شوند، چون آدرس منبع تغییر کرده است.

حالا روش صحیح و گام به گام تغییر پیوندهای یکتا را بررسی می کنیم، فرض کنید می خواهیم آدرس قدیمی https://modiredev.com/what-are-permalinks را به آدرس جدید https://modiredev.com/permalinks تغییر دهیم، در وردپرس مراحل کار بدین صورت است:

گام اول: صفحه یا نوشته موردنظر را برای ویرایش باز کنید، در ویرایشگر کلاسیک بر روی گزینه “ویرایش” در قسمت پیوند یکتا کلیک کرده و آدرس را تغییر دهید، در انتها تغییرات نهایی را بروزرسانی(پابلیش) کنید.

تغییر پیوند یکتا در ویرایشگر کلاسیک وردپرس

 

در صورتی که از ویرایشگر گوتنبرگ استفاده می کنید مطابق تصویر زیر از سایدبار سمت چپ پیوند یکتا را تغییر دهید.

تغییر پیوند یکتا در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

گام دوم: خط زیر را به فایل htaccess. که در روت وب سایت تان قرار دارد اضافه کنید، با اینکار آدرس قدیم به آدرس جدید ریدایرکت خواهد شد و خطای ۴۰۴ نشان داده نمی شود.

Redirect 301 /what-are-permalinks/ https://modiredev.com/permalinks/

 

ریدایرکت ۳۰۱ به موتور جستجو می گوید که این تغییر آدرس دائمی و همیشگی است، لطفا اعتبار و ارزش آدرس قدیم را به آدرس جدید منتقل کن.

گام سوم: تست و بررسی های لازم را انجام دهید، مطمئن شوید ریدایرکت به درستی عمل می کند، در صورتی که آدرس قدیمی را در مرورگر وارد کنید باید به آدرس جدید منتقل شوید.

گام چهارم: به سرچ کنسول گوگل لاگین کنید و مطمئن شوید ابزار URL Inspection بدون هیچ مشکلی به آدرس جدید دسترسی دارد.

بررسی پیوند یکتا با ابزار URL Inspection Tool

گام پنجم: مطمئن شوید پیوند یکتای جدید در نقشه سایت وجود دارد.

جمع بندی

سعی کنید قبل از راه اندازی وب سایت تان به ساختار پیوندهای یکتا فکر کنید، چرا که تغییرات بعدی می تواند رتبه و جایگاه شما را در موتورهای جستجو کاهش دهد. اگر بنا به هر دلیلی مجبور شدید آدرس صفحات را اصلاح کنید حتما از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده نمائید تا کاربران و موتورهای جستجو با خطای ۴۰۴ مواجه نشوند.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.