سئو چیست؟ تعاریف اولیه سئو به زبان ساده

سئو seo چیست

دنیای اینترنت پر شده از وب سایت های بیشماری که انواع و اقسام اطلاعات را در اختیارمان قرار می دهند، کافی است سری به آدرس internetlivestats.com بزنید و آمار لحظه ای تعداد وب سایت های جهان را مشاهده کنید. تعجب کردید، نه!

حال چگونه می توانیم در این حجم انبوه وب سایت اطلاعات موردنیازمان را استخراج کنیم، چه راهکاری وجود دارد؟

اینجاست که بازیگر اصلی میدان یعنی موتورهای جستجو (Search Engines) وارد عمل می شوند، آنها در نقش یک معدنچی حرفه ای اطلاعات مدنظرمان را در کسری از ثانیه استخراج کرده و نمایش می دهند، موتور جستجو این کار را به کمک الگوریتم های پیچیده ای که در اختیار دارد انجام می دهد.

سئو seo چیست

چالش دیگر این است که یک موتور جستجو بر چه مبنایی نتایج جستجوی را الویت بندی می کند، با چه مکانیزمی تصمیم می گیرد کدام وب سایت ها را در ابتدا و کدام ها را در انتها نشان دهد. برای پاسخ به این پرسش موتورهای جستجو قابلیتی به نام سئو را معرفی کردند، SEO به مدیران وب سایت ها این امکان را می دهد تا با انجام یکسری کارها و فعالیت ها بتوانند در نتایج موتورهای جستجو رتبه و جایگاه مناسبی بدست آورند.

۱- سئو چیست؟

سئو (SEO / Search Engine Optimization) به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد، سئو مجموعه ای از اصول، قوائد و استراتژی هایی است که برای افزایش ترافیک و رتبه بندی بالاتر یک وب سایت در موتورهای جستجو استفاده می شود. در واقع با استفاده از تکنیک ها و اصول سئو می توانید میزان کیفیت وب سایت تان را به موتورهای جستجو اعلام نمایید تا از این طریق ترافیک بیشتری را به صورت طبیعی(Organic) و بدون پرداخت هزینه بدست آورید.

Google، Bing و Yahoo از جمله موتورهای جستجوی معروفی هستند که اکثر کاربران از آنها استفاده می کنند.

۲- صفحه نتایج موتور جستجو

صفحه نتایج موتور جستجو (SERP / Search Engine Results Page) در واقع صفحات وبی هستند که موتورهای جستجو در پاسخ به جستجوی کاربران نمایش می دهند.

در تصویر زیر نتایج مربوط به جستجوی عبارت “برج ایفل” را در موتور جستجوی گوگل مشاهده می کنید، هدف از انجام و اجرای سئو رسیدن به این نقطه است که بتوانید در نتایج بالاتر موتورهای جستجو حضور داشته باشید، هر چقدر سایت تان به صفحات ابتدایی نتایج نزدیک تر باشد شانس بیشتری برای دیده شدن دارید.

صفحه نتایج جستجوی گوگل serp

۳- دنبال کردن(Crawling)

موتورهای جستجو با استفاده از ربات های نرم افزاری که به آنها خزندگان وب(Web Crawlers) یا عنکبوت(Spider) می گویند، اطلاعات موجود در وب سایت ها را پالایش می کنند. خزندگان وب به دنبال انواع اطلاعات از جمله عنوان صفحات، توضیحات، تصاویر، لینک ها و … هستند که به این عمل آنها دنبال کردن یا خزیدن می گویند.

جالب است بدانید که خزندگان وب دارای نام هستند، به عنوان مثال خزنده گوگل با نام گوگل بات(Googlebot) و خزنده موتور جستجوی بینگ که متعلق به شرکت مایکروسافت می باشد با نام BingBot شناسایی می شوند.

۴- فهرست بندی(Indexing)

پس از آنکه خزنده وب اطلاعات مورد نیازش را از صفحات وب استخراج و جمع آوری کرد، آنها را به موتور جستجو مربوطه ارسال می کند تا در پایگاه داده(Database) موتور جستجو ذخیره و فهرست شوند. یکی از دلایلی که موتورهای جستجو نتایج SERP را در کسری از ثانیه به شما نشان می دهند به این خاطر است که این اطلاعات قبلا با استفاده از عملیات Crawling جمع آوری و توسط Indexing در پایگاه داده موتور جستجو ذخیره شده اند.

۵- استراتژی سئو کلاه سفید(White Hat SEO)

استفاده از اصول و تکنیک های اخلاق مداری که مورد تایید موتورهای جستجو می باشد، این استراتژی نقشه راهی است که همه ما باید تابع آن باشیم، به طور کلی استراتژی کلاه سفید یعنی:

 • از دستورالعمل های تعریف شده موتورهای جستجو تبعیت کنید و به هیچ عنوان به دنبال راه های دور زدن و فریب کاری نباشید.
 • اجازه دهید کاربران تان دقیقا محتوا و صفحاتی را مشاهده کنند که توسط شما به صورت صحیح و اصولی سئو شده اند، به عبارت دیگر ظاهر جستجوی انجام شده در موتورهای جستجو با باطن صفحات مشاهده شده در سایت یکی باشد.
 • وب سایت تان را به صورت ربات گونه و فقط برای راضی کردن موتورهای جستجو طراحی نکنید، بهتر است به جای این کار کیفیت محتوا را ارتقاء دهید، در استراتژی کلاه سفید الویت اول کاربر است نه ربات های موتور جستجو.
 • برای حضور با کیفیت در صفحات اول نتایج موتورهای جستجو از مسیر صحیح و درست استفاده کنید.

۶- استراتژی سئو کلاه سیاه(Black Hat SEO)

استفاده از تکنیک های فریبکاری که به هیچ عنوان مورد تایید موتورهای جستجو نمی باشد و هیچگاه نباید از آنها استفاده کنید، به طور کلی استراتژی کلاه سیاه یعنی:

 • هدایت کاربران به صفحه یا سایتی متفاوت از صفحه ای که در موتورهای جستجو ایندکس شده است، باز هم مسئله ظاهر و باطن.
 • بدست آوردن دل دو طرف (کاربر و ربات موتور جستجو) به شیوه ای نامناسب، به عبارتی طراحی دو نسخه متفاوت از یک صفحه وب، یک نسخه  فقط برای موتورهای جستجو و یکی برای کاربر.
 • استفاده از کلمات کلیدی که هیچ ارتباطی بین آنها و محتوای صفحه وب مربوطه وجود ندارد.
 • تکرار عبارت ها و کلمات کلیدی در صفحه وبی که فاقد محتوای ارزشمند و مناسب می باشد.
 • مخفی کردن کلمات کلیدی در یک صفحه وب که فقط توسط موتورهای جستجو قابل مشاهده می باشد.

۷- سئو داخلی(On Page SEO، On Site SEO)

به کلیه عوامل و عناصر داخلی یک وب سایت که در نتایج موتورهای جستجو تاثیر گذار است سئو داخلی می گویند. در این نوع سئو باید محتوای وب سایت تان را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.

برخی از موارد تاثیرگذار در سئو داخلی عبارتند از:

 • استفاده صحیح از متا تگ ها (Meta Tags)
 • شناسایی کلمات کلیدی هدف (Keywords)
 • انتخاب عنوان صفحه (Page Title) مناسب
 • استفاده صحیح از تگ های هدینگ (h1 تا h6)
 • استفاده از تگ Alt تصاویر
 • تجربه کاربری (UX)
 • رابط کاربری (UI)
 • محتوا (Content)
 • لینک های داخلی (Internal Links)
 • تصاویر بهینه (Image Optimizations)
 • استفاده صحیح از دسته (Category) و برچسب(Tags)
 • و …

۸- سئو خارجی(Off Page SEO، Off Site SEO)

به کلیه عوامل و فاکتورهای خارجی که به صورت غیر مستقیم بر روی نتایج موتورهای جستجو تاثیرگذار است سئو خارجی می گویند.

برخی از موارد تاثیرگذار در این سئو:

 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • ارسال پست مهمان در وب سایت های معتبر
 • خبرنامه سایت
 • اسپانسر شدن در رویدادهای مهم
 • مشارکت در انجمن های گفتگو و پرسش پاسخ
 • اشتراک گذاری فایل های PDF، پاورپوینت، پادکست
 • ارسال کامنت
 • بک لینک (Backlinks / لینک های ورودی)
 • و …

۹- سئو تکنیکال یا سئو فنی(Technical SEO)

سئو فنی مجموعه ای از مهارت ها است که به شما اجازه می دهد با اسپایدر موتور جستجو به زبان خودش صحبت کنید، کارهایی مثل:

 • بهینه سازی ساختار آدرس صفحات وب (URL Structure)
 • سرعت لود صفحات (Page Speed)
 • بهینه سازی فایل Robots.txt
 • استفاده از مسیر راهنما(Breadcrumb)
 • صفحه ۴۰۴
 • بهینه سازی نقشه سایت یا سایت مپ (XML Sitemap)
 • و …

۱۰- کلمات کلیدی(Keywords)

کلمات کلیدی به مجموعه ای از کلمات یا عباراتی گفته می شود که محتوای شما را توصیف می کند، هر چقدر کلمات کلیدی انتخابی به موارد جستجو شده کاربران در موتورهای جستجو نزدیک تر باشد شانس بیشتری برای دیده شدن در صفحات ابتدایی SERP دارید.

در تصویر زیر برای عبارت “برج میلاد تهران” موارد که بیشترین جستجو را در گوگل داشته اند نمایش داده می شود، هر کدام از این موارد می تواند یک کلمه کلیدی مناسب در رابطه با “برج میلاد” باشد.

بهینه سازی موتورهای جستجو سئو

ابزارهای متعددی برای شناسایی و بدست آوردن کلمات کلیدی وجود دارد که یکی از آنها Google AdWords Keyword Planner می باشد.

۱۱- متا تگ(Meta Tag)

متا تگ برچسب هایی هستند که در بخش هد(Head) ساختار HTML قرار می گیرند و از آنها برای توصیف محتوای یک صفحه وب استفاده می شود. دو تگ پرکاربردی که موتورهای جستجو به آنها توجه ای ویژه ای دارند به شرح زیر می باشد:

 • تگ کلمات کلیدی(Keywords Meta Tag) : کلمات کلیدی مربوط به یک صفحه وب در این تگ قرار می گیرد.
 • تگ توضیحات(Description Meta Tag) : توضیحات مختصری که در این تگ مشخص می شود در صفحات SERP نشان داده می شود.

متاتگ description و keywords

۱۲- نقشه سایت یا سایت مپ(Sitemap)

نقشه سایت یک فایل متنی یا XML است که برای نگهداری آدرس صفحات یک وب سایت استفاده می شود. این فایل به اسپایدر موتور جستجو کمک می کند تا صفحات مهم و ارزشمند را راحتر شناسایی و ایندکس کند، در واقع سایت مپ مشابه نقشه راه برای موتورهای جستجو عمل می کند و آنها را به مهمترین و ضروری ترین بخش های یک وب سایت هدایت می کند.

نقشه سایت xml

یک نوع دیگر از نقشه سایت نیز وجود دارد که با زبان نشانه گذاری HTML و برای کاربران ایجاد می شود(HTML sitemap)، اگر توجه کرده باشید در برخی وب سایت ها صفحه ای با عنوان “نقشه سایت” وجود دارد که قسمت های مختلف وب سایت مثل منوها، مطالب، دسته بندی موضوعی و … را نشان می دهد، کاربران از طریق این صفحه می توانند سریعتر به بخش های مهم دسترسی داشته باشند.

نقشه سایت sitemap

۱۳- فایل Robots.txt

اسپایدر موتور جستجو معمولا بدون دعوت قبلی به قسمت های مختلف یک وب سایت سرک می کشد و صفحات آن را پالایش می کند، شما می توانید با ایجاد یک فایل Robots.txt که در روت وب سایت تان قرار می گیرد برای آنها محدودیت تردد تعریف کنید، بدین ترتیب خزندگان وب بخش هایی که به صورت Disallow تعیین شده اند را ایندکس نمی کنند.

به عنوان مثال در تصویر زیر موتور جستجو نباید به فایل های دایرکتوری wp-admin دسترسی پیدا کرده و آنها را ایندکس کند.

فایل robot txt

۱۴- مسیر راهنما(Breadcrumbs)

مسیر راهنما یک سیستم ناوبری ثانویه است که مکان جاری کاربر را در یک وب سایت یا اپلیکیشن نشان می دهد. اصطلاح Breadcrumbs از داستانی برگرفته شده است که در آن شخصیت های اصلی داستان(Hansel و Gretel) برای اینکه مسیرشان را در جنگل گم نکنند از تکه های نان برای مسیریابی و بازگشت به خانه استفاده می کردند.

مسیر راهنما یا breadcrumbs در سئو

مشابه این داستان را می توان برای یک وب سایت متصور شد، بازدیدکنندگان باید بتواند موقعیت جاری خود را در ساختار سلسله مراتبی یک وب سایت پیدا کرده تا از این طریق راحتر به سایر قسمت ها مراجعه نمایند.

مسیرهای راهنما معمولا به صورت متنهای لینک شده در کنار یکدیگر قرار می گیرند و از کاراکترهای “/” یا “>” به عنوان جداکننده هر قسمت استفاده می شود.

در تصویر زیر نمونه ای از مسیر راهنمای فروشگاه اینترنتی بامیلو را مشاهده می کنید.

مسیر راهنما در فروشگاه اینترنتی بامیلو

وجود مسیر راهنما بر روی سئو و تجربه کاربری یک وب سایت تاثیر بسیار زیادی دارد.

۱۵- گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

کلیه تلاش هایی که به منظور بهبود سئو و ارتقاء وب سایت تان انجام می دهید باید به طریقی قابل اندازگیری باشد تا بدانید که مسیر را به درستی طی می کنید یا خیر! عملا بدون داده های آماری هیچگاه متوجه نخواهید شد که چه استراتژی و کانال هایی بر روی فروش بیشتر کسب و کارتان تاثیرگذار است.

برای درک موضوع سعی کنید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 1. در حال حاضر چند نفر در وب سایتان آنلاین هستند و از محتوای آن استفاده می کنند؟
 2. امروز چند نفر از صفحه محصولات تان دیدن کردند؟
 3. در یک ماه گذشته چه تعداد کاربر از طریق موتورهای جستجو وارد وب سایت تان شده اند؟
 4. بازدیدکنندگان وب سایت تان بیشتر از چه شهرها و کشورهایی هستند؟

این سوالات فقط گوشه ای از امکانات و قابلیت هایی است که پاسخ آنها را می توانید به کمک ابزار رایگان و قدرتمند گوگل آنالیتیکس پیدا کنید، برای آشنایی بیشتر با این ابزار مطلب چرا وب سایت تان را به گوگل آنالیتیکس مجهز نمی کنید؟ و آموزش گام به گام راه اندازی گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت را مطالعه فرمائید.

۱۶- گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

گوگل سرچ کنسول ابزاری کاملا رایگان است که توسط گوگل به منظور مدیریت بهتر یک وب سایت ایجاد شده است، این سرویس قبلا با نام گوگل وبمستر تولز(Google Webmaster Tools) شناخته می شد.

به کمک این ابزار می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • مشاهده خطاهای یک وب سایت
 • ثبت نقشه سایت
 • مشاهده صفحات ایندکس شده
 • مشاهده خطاهای امنیتی
 • کلمات کلیدی جستجو شده
 • مشاهده لینک های داخلی سایت
 • تست و بررسی فایل Robots.txt
 • و …

جمع بندی

در این پست آموزشی برخی از تعاریف و مفاهیم اولیه موتورهای جستجو و سئو را بررسی کردیم، چرا که اعتقاد داریم آشنایی با اصول اولیه می تواند در درک مباحث پیشرفته تر SEO تاثیرگذار باشد. در آموزش های بعدی قصد داریم مباحث و نکات سئو را به صورت عمیق تر آموزش دهیم.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاه ‌ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.