در سئو عنوان صفحه (تگ تایتل) به چه نکاتی توجه کنیم؟

سئو عنوان صفحات

بهینه سازی عنوان صفحه(تگ تایتل) یکی از مهمترین وظایفی است که در فرآیند سئو داخلی باید انجام دهید، عنوان صفحه از این جهت حائز اهمیت است که در نتایج موتور جستجو نشان داده می شود و مشتریان قبل از اینکه وارد یک وب سایت شوند آنرا مشاهده می کنند.

با توجه به اهمیت موضوع در این پست آموزشی قصد داریم به تگ تاتیل و تفاوت آن با تگ هدینگ بپردازیم و در انتها نکات ارزشمندی که برای نوشتن یک عنوان خوب و سئو پسند لازم است را بررسی می کنیم.

تگ عنوان یا تایتل(Title Tag) چیست؟

هر صفحه وبی که در اینترنت منتشر می کنید دارای یک تگ عنوان به صورت <title></title> است که در داخل تگ <head></head> قرار می گیرد، در سیستم مدیریت محتوای وردپرس این تگ به صورت خودکار بر اساس مقداری که در فیلد عنوان صفحه یا نوشته وارد می کنید ایجاد می شود، همچنین در شبکه های اجتماعی وقتی آدرس یک صفحه وب را در لینکدین یا فیسبوک وارد می کنید عنوان صفحه به صورت خودکار لود می شود.

<head>
  <title>عنوان صفحه</title>
</head>

 

نکته مهم اینجاست که تگ تایتل در صفحات نتایج موتور جستجو(SERP) نشان داده می شود.

صفحه نتایج موتورهای جستجو serp

 

کاربران با کلیک بر روی لینک بالا به صفحه زیر منتقل خواهند شد، عنوان صفحه را در تب مرورگر مشاهده می کنید.

نمونه سئو عنوان صفحه

چگونه تگ تایتل را پیدا کنیم؟

به دو روش می توانید تگ تایتل موجود در صفحات وب را پیدا کنید:

۱- یک تب جدید مرورگر باز کرده و وارد صفحه مدنظرتان شوید، بر روی صفحه راست کلیک کرده و گزینه “View page Source” را انتخاب کنید، حالا در باکس جستجو که با کلید ترکیبی CTRL+F باز می شود <title> را وارد نمائید.

جستجو تگ عنوان در صفحه وب

هر آنچه که داخل <title></title> وجود دارد عنوان صفحه است.

۲- یک روش سریعتر نیز نگهداشتن ماوس بر روی تب مرورگر است.

مشاهده تگ عنوان در مرورگر

چه تفاوتی بین تگ تایتل و تگ هدینگ H1 وجود دارد؟

در ابتدا لازم است تفاوت تگ تایتل و تگ h1 را بدانید. همانطور که در بالا اشاره کردیم، وردپرس تگ تاتیل را بر اساس فیلد عنوان صفحه یا نوشته تولید می کند، وقتی پستی را منتشر می کنید هر دو تگ عنوان و هدینگ دارای مقدار یکسانی هستند اما در پس زمینه دو چیز متفاوت ایجاد شده است.

در تصویر زیر تگ تاتیل و هدینگ با هم یکسان هستند.

تفاوت تگ تایتل و هدینگ

 

در تصویر زیر نیز دو مقدار متفاوت مشاهده می کنید.

تگ تایتل و هدینگ مشابه

به بیان دیگر، لزومی ندارد مقدار تاتیل و هدینگ با هم یکسان باشند.

چگونه تایتل و هدینگ متفاوت ایجاد کنیم؟

راحترین کار نصب افزونه قدرتمند Yoast SEO است، پس از فعال سازی این پلاگین یک باکس اطلاعاتی در پایین هر پست نشان داده خواهد شد که به کمک آن می توانید عنوان صفحه را تغییر دهید.

عنوان صفحه در افزونه یوست سئو

چگونه عنوان سئو پسند بنویسیم؟

اکنون می دانید که تگ تاتیل و هدینگ چه تفاوتی با یکدیگر دارند و از همه مهمتر اینکه تگ تاتیل در صفحات SERP نشان داده می شود، حالا نکاتی را بررسی می کنیم که بهتر است در هنگام نوشتن یک عنوان سئو پسند رعایت کنید.

۱- از عنوان منحصربفرد استفاده کنید

هر صفحه وب(شامل صفحه اصلی و پست ها) بایستی دارای یک عنوان یکتا و منحصربفرد باشد، اینکار به موتور جستجو کمک می کند تا صفحات مختلف را از یکدیگر متمایز کند، قابل توضیح نیست که درک محتوا یکی از وظایف پیچیده اسپایدرهاست و عنوان صفحه می تواند گزینه خوبی برای کمک به آنها باشد.

۲- عنوان بایستی محتوای صفحه را به خوبی توصیف کند

یک عنوان خوب بایستی خلاصه ای کوتاه و مرتبط با موضوع باشد، با موتور جستجو صادق باشید و از عناوینی که غیرمرتبط با محتوای صفحه هستند استفاده نکنید. اگر عنوان صفحه با ذات آن متفاوت باشد کاربر پس از کلیک بر روی لینک شما(در نتایج جستجو) به سرعت از وب سایت تان خارج شده و در سایر نتایج به دنبال خواسته خود می گردد، همچنین گوگل می تواند رفتار کاربر را شناسایی کند و اگر افراد زیادی همین کار را انجام دهند نشان می دهد آنها از نتایج گوگل راضی نیستند، در نتیجه الگوریتم های گوگل رتبه این صفحات را کاهش داده و موارد دیگری به کاربران نشان می دهد.

عنوان غیر مرتبط موجب افزایش نرخ پرش(Bounce Rate) می شود، چرا که کاربران پس از ورود به صفحه موردنظر بدون آنکه به سایر بخش ها مراجعه کنند از وب سایت تان خارج خواهند شد.

۳- عنوان بایستی کوتاه و دقیق باشد

به عنوان یک راهنمای کلی بهتر است طول عنوان چیزی در حدود ۵۰ تا ۶۰ کاراکتر باشد، اکثر متخصصین و ابزارهای سئو از این دستورالعمل پیروی می کنند، چرا که باعث خواهد شد عنوان صفحه به طور کامل در نتایج SERP مشاهده شود، اگر عنوان صفحه بیش از حد طولانی باشد موتور جستجو انتهای آنرا حذف کرده و “…” قرار می دهد.

عناوین کوتاه موجب افزایش نرخ کلیک(CTR) و بهبود تجربه کاربری می شود.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید اگر عنوان صفحه طول مناسبی داشته باشد افزونه یوست سئو آنرا با رنگ سبز نشان می دهد.

افزونه سئو yoast

۴- از کلمات کلیدی هدف استفاده کنید اما زیاده روی نکنید

صفحاتی که به وب سایت تان اضافه می کنید باید اطلاعات مفیدی به مخاطبان ارائه دهد، وب سایت شما زمانی ارزشمند خواهد بود که با کلمات کلیدی مرتبط و مناسب در نتایج جستجو ظاهر شود، از آنجا که الگوریتم گوگل از تگ تایتل برای درک محتوای صفحه استفاده می کند پس فرصت خوبی است که از کلید واژه های هدف در عنوان صفحه استفاه کنید، فقط حواستان باشد کلمات کلیدی مشابه را در عنوان و محتوای صفحه تکرار نکنید(به دنبال بهینه سازی بیش از حد یا Over Optimization نباشید).

یک عنوان مناسب به موتور جستجو و کاربران کمک می کند تا محتوای صفحه را به خوبی درک کنند، سعی کنید کلمات کلیدی را در ابتدای عنوان قرار دهید.

گوگل شما را بخاطر عناوین طولانی جریمه نمی کند اما اگر از کلمات کلیدی متعددی در عنوان صفحه استفاده کنید تجربه کاربری بدی ایجاد خواهید کرد، به نمونه زیر توجه کنید، چه احساسی دارید؟

افزونه های وردپرس، بهترین افزونه های وردپرس، افزونه های کاربردی وردپرس

۵- عنوان را برای مشتریان تان بنویسید نه موتورهای جستجو!

بسیار مهم است که عنوان صفحه به اندازه کافی جذاب باشد تا نظر کاربران را جلب کند، برای این منظور از کلمات احساسی و هیجان انگیز استفاده کنید تا افراد میل و رغبت بیشتری برای کلیک کردن یا به اشتراک گذاری محتوا داشته باشند.

به عنوان مثال می توانید از نمونه های زیر ایده بگیرید:

  • +۱۵ نکته کاربردی برای یک سفر عالی با جیب خالی!
  • آموزش جامع وردپرس به صورت کاملا عملی
  • ۷ ترفند جذاب عکاسی در سال ۲۰۱۹

آیا نام دامنه در عنوان صفحه باشد؟

بستگی دارد، اما در شرایط زیر می توانید از نام دامنه استفاده کنید:

  • صفحه اصلی وب سایت.
  • زمانی که برند و نام تجاری قدرتمندی دارید می توانید نام دامنه را در ابتدای عنوان قرار دهید، اینکار ممکن است نرخ کلیک را افزایش دهد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید Google Adsense برندی شناخته شده است و در ابتدای عنوان آمده است.

عنوان سئو در google adsense

همچنین می توانید نام دامنه را در انتهای عنوان قرار داده یا به طور کامل حذف کنید.

جمع بندی

اگر محتوای ارزشمندی تولید می کنید لازم است زمان بیشتری صرف نوشتن یک عنوان مختصر، جذاب و گیرا کنید، چرا که کاربران اولین چیزی که در نتایج جستجو می بینند عنوان صفحه است، آنها ممکن است از وجود وب سایت تان بی اطلاع باشند، اما یک عنوان ترغیب کننده باعث خواهد شد که بر روی لینک شما کلیک کرده و حتی به مشتریان تان تبدیل شوند.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.