۴ نشانه ای که باید چرخش (Pivot) کنید!

4 نشانه ای که باید pivot یا چرخش کنید

اصطلاح چرخش در بسیاری از زمینه ها کاربرد دارد(مثلا در بسکتبال). اما هیچکدامشان به اندازه دنیای کسب و کار مهم نیستند. در صورتی که تغییر مسیر به درستی تشخیص داده شود اما به شکست بینجامد کسب و کارتان را نابود خواهد کرد. از همه بدتر چرخش اشتباه است که آن هم موجب شکست تان خواهد شد. در حقیقت شما باید در زمان، مکان و جهت صحیح حرکت کنید تا به موفقیت برسید.

در پست آموزشی نمونه های موفقیت آمیز تغییر مسیر (Pivot) به بررسی کسب و کارهای پرداختیم که با تمام وجود نیاز به چرخش را احساس کردند.

بسیاری از افراد تصور می کنند که چرخش به معنای تغییر کلی ساختار یک کسب و کار است، اما گاهی اوقات تغییر یک جنبه از محصول هم می تواند یک کسب و کار را به موفقیت برساند، در لیست زیر به مواردی اشاره می کنیم که می تواند نوعی چرخش محسوب شود:

  1. تبدیل اجزاء یک محصول کامل به محصولی جداگانه و مستقل که منجر به ارائه ساده تر آن شود.
  2. تبدیل یک محصول جدا و کامل به عنوان جزئی از محصول دیگر و تولید مجموعه بزرگتر.
  3. تمرکز بر روی مجموعه ای متفاوت از مشتریان.
  4. تغییر پلت فرم، مثلا تبدیل یک اپلیکیشن موبایل به برنامه تحت وب و بالعکس.
  5. تغییر مدل کسب درآمد. مثلا ممکن است مدل درآمدی مبتنی بر تبلیغ سود بیشتری نسبت به مدل درآمدی Freemium داشته باشد.

در هر صورت اگر کسب و کارتان تحرکی ندارد و به آرامی در حال خاموشی است زمان آن رسیده است که با این واقعیت کنار آمده و به دو گزینه مهم فکر کنید:

  1. تغییر مسیر دهید.
  2. فروپاشی و نابودی کسب و کارتان را نظاره گر باشید.

اما قبل از اینکه تصمیمی بگیرید بهتر است مواردی را بررسی کنیم که نشان می دهد اصلا نیازی به چرخش دارید یا خیر:

۱- بازار رقابتی(رقابت بسیار شدید)

ممکن است ایده عالی در سر داشته باشید اما مشکل این است که نمی توانید آن را برای مدت طولانی در ذهنتان نگه دارید، چرا که شرکت های بزرگ با سرمایه و نیروی کار قوی از ایده های دیگران استقبال کرده و به بهترین شیوه آنرا پیاده سازی می کنند، این ذات واقعی کسب و کار است.

بازار رقابتی استارتاپ ها

به عنوان مثال اگر در سال گذشته استارتاپی در زمینه فناوری اطلاعات راه‌ اندازی کرده باشید و بعد IBM تصمیم بگیرد وارد این بازار شود، عملا کار شما را یکسره کرده است و چاره ای ندارید جز اینکه کاری متفاوت انجام دهید، شما نمی توانید با IBM رقابت کنید و برنده میدان شوید.

اما به جای نابود کردن کل کسب و کارتان می توانید بعضی از منابع را در بازارهای گوشه یا Niche Market که معمولا شرکت های بزرگتر تمایلی به دنبال کردن آن ندارند متمرکز کنید.

۲- دریافت پاسخ محدود از بازار

تفاوت های زیادی بین تحقیقات بازار قبل از ارائه محصول و سپس تلاش برای فروش آن وجود دارد. مشتری در ابتدا می گوید حاضر است فلان محصول را با قیمت A ریال خریداری کند، اما پس از ارائه نمونه اولیه قیمت A را کاملا رد می کند.

تحقیقات بازار برای استارتاپ

اگر فقط برای سنجش میزان شور و اشتیاق مشتریان تان محصولی را روانه بازار می کنید، نشان می دهد که چیزی درست نیست. یا استراتژی بازاریابی و نام تجاری شما مشکل دارد یا محصولتان مشتریان را جذب نمی کند. بهتر است بر روی آنچه واقعا قصد فروشش را دارید تمرکز کنید نه بر روی آنچه که مردم میخواهند بخرند.

بهتر است این سوالات را از خودتان بپرسید:

  1. آیا محصول مان متفاوت است؟
  2. آیا مشتریان حاضرند برای آن هزینه ای پرداخت کنند؟

صاحب کسب و کار و اعضای تیم باید به سوالات فوق پاسخ یکسانی بدهند، در غیر این صورت محصول شما آماده ارائه به بازار نیست.

۳- دیدگاه شما تغییر کرده است

گاهی اوقات محصول یا سرمایه گذاری علت چرخش نیستند. ممکن است از زمان راه اندازی استارتاپ تان مسائل زیادی را آموخته باشید و یا دیدگاه تان به کل تغییر کرده باشد. در نتیجه فرصت های جدیدی را مشاهده می کنید که قبلا هیچ توجه ای به آنها نداشته اید یا اصلا از وجود آنها بی اطلاع بودید.

بازار گوشه یا Niche Market

این اتفاق زمانی روی می دهد که کارآفرینان با بازارهای گوشه (Niche Market) آشنا شده و شروع به درک مشتریان و آنچه که واقعا نیاز دارند می کنند. در این وضعیت برای چرخش عجله نکنید.

استیو بلنک کارآفرین سریالی پیشنهاد می‌کند به مدت ۷۲ ساعت بر روی دیدگاه جدیدتان تامل و تمرکز کنید و بعد ببینید آیا هنوز هم به همان اندازه خوب به نظر می رسد یا خیر؟

اگر هنوز هم پتانسیل بیشتری در چرخش دیدید ممکن است بخواهید در مسیر جدید فعالیت تان را شروع کنید.

۴- درآمدتان سیر نزولی دارد

اگر درآمدتان به عنوان مثال در ماه اول ۵۰۰ تومان، در ماه بعدی ۱۰۰۰ تومان و همینطور در ماه های بعدی در حال افزایش باشد، پس همه چیز در مسیر درست حرکت می کند، حتی اگر هدف بلند مدت تان کسب درآمد ماهیانه ۱۰۰،۰۰۰ تومان باشد. اما از سویی دیگر اگر درآمدتان روند نزولی و کاهشی داشته باشد اینجاست که باید به فکر چاره ای باشید، چون عملا بازار به شما می گوید که به خدمات و محصول شما علاقه ای ندارد و باید به فکر تغییر استراتژی باشید.

جمع بندی

چرخش نشانه ضعف نیست، کارآفرینان اغلب به تغییر مسیر توجه ای ندارند چون فکر می کنند نشانه ضعف آنهاست. اما تغییر مسیر به موقع و صحیح نشان می دهد که شما از محیط اطراف تان آگاه هستید و می توانید فرصت های جدید را به سرعت شناسایی کنید.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.