اسلاگ(Slug) یا نامک چیست، چگونه آن را برای سئو بهینه کنیم؟

اسلاگ یا نامک چیست؟

اگر از وردپرس یا هر سیستم مدیریت محتوای دیگری مثل جوملا استفاده می کنید یا حتی یک CMS اختصاصی دارید لازم است که ساختار آدرس های وب سایت تان را به درستی پیاده سازی کنید، تصمیم اینکار باید در همان ابتدای راه اندازی وب سایت اتخاذ شود چرا که تغییرات بعدی بر روی سئو تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به دلیل اهمیت موضوع در این پست آموزشی می خواهیم به یکی از مهمترین بخش های آدرس اینترنتی یعنی اسلاگ(نامک) بپردازیم و آنرا از زاویه ای نزدیکتر بررسی کنیم.

اسلاگ یا نامک چیست؟

اسلاگ(نامک) بخش مهم و منحصر بفردی از نشانی اینترنتی(URL) است که محتوای صفحه را توصیف می کند و به راحتی توسط کاربران و موتورهای جستجو قابل خواندن است.

نامک از دو جهت حائز اهمیت است:

  1. به موتورهای جستجو کمک می کند محتوای صفحات را به خوبی درک کنند، این موضوع می تواند تاثیر مثبتی در رتبه بندی گوگل داشته باشد.
  2. کاربران به راحتی هدف و مضمون صفحات را درک خواهند کرد.

به عنوان مثال در آدرس زیر “internal-link” یک نامک است که نشان می دهد موضوع صفحه در رابطه با لینک های داخلی است.

نامک در پیوندهای یکتا

نام دامنه به همراه نامک، URL صفحات را تشکیل می دهند، قابل توضیح نیست که این آدرس ها باید منحصربفرد و یکتا باشند و هیچ صفحه وبی نباید آدرس یکسان و مشابه داشته باشد.

نامک در وردپرس

در سیستم مدیریت محتوای وردپرس نامک متنی انگلیسی یا فارسی است که پس از نام دامنه قرار می گیرد و ترکیب این دو با یکدیکر پیوندهای یکتا را تشکیل می دهد، جالب است بدانید که اصطلاح اسلاگ در ابتدا توسط وردپرس معرفی گردید.

شما می توانید در پنل مدیریتی وردپرس از بخش “تنظیمات” و گزینه “پیوندهای یکتا” پیکربندی های مربوط به نامک را انجام دهید، پس از نصب وردپرس آدرس صفحات به صورت زیر ایجاد خواهد شد، مشکل اینجاست که این تنظیم پیش فرض نه تنها برای سئو بلکه برای کاربران هم مفید نخواهد بود.

https://www.yourdoamin.com/?p=123

پس اولین کاری که لازم است انجام دهید انتخاب گزینه “نام نوشته” به جای “ساده” است، در “نام نوشته” برای جداسازی کلمات از خط تیره(-) استفاده می شود.

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

 

پس از ذخیره تغییرات حالا می توانید در هنگام ایجاد/ویرایش یک صفحه یا نوشته نامک مربوطه را مشخص کنید، اگر از ویرایشگر کلاسیک استفاده می کنید در بخش “پیوندیکتا” روی گزینه “ویرایش” کلیک کرده و مشابه تصویر زیر پس از اعمال تغییرات گزینه “قبول” را انتخاب نمائید.

تغییر پیوند یکتا در ویرایشگر کلاسیک وردپرس

 

در صورتی که از ویرایشگر گوتنبرک استفاده می کنید اینکار را از سایدبار سمت چپ، بخش “پیوندیکتا” و باکس “نامک نشانی اینترنتی” انجام دهید.

تغییر پیوند یکتا در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

چگونه نامک را بهینه کنیم؟

تا اینجا گفتیم که نامک چیست و چرا برای سئو اهمیت دارد، حالا نکاتی که برای بهینه سازی نامک لازم است را بررسی می کنیم.

۱- از کلمات کلیدی هدف استفاده کنید

حتما در نامک صفحات و نوشته ها از کلمات کلیدی مدنظرتان استفاده کنید، کلماتی که می خواهید گوگل و سایر موتورهای جستجو برای آنها رتبه و جایگاه در نظر بگیرند.

۲- حروف اضافه را حذف کنید

در هنگام تعریف نامک بهتر است حروف اضافی مثل “a”، “the”، “on”،”and”، “is”، “of”، “you” ، “از”، “و” ، “با” و موارد مشابه را حذف کنید، چرا که این حروف هیچ ارزشی ندارند و به درک بهتر محتوا نیز کمکی نمی کنند، از طرفی اینکار باعث ایجاد نامک های کوتاهتری خواهد شد.

۳- از خط تیره(-) استفاده کنید

به عنوان یک روش سئوپسند سعی کنید نامک های چند کلمه ای را با خط تیره از یکدیگر جدا کنید.

۴- کوتاه و مختصر باشد

احتمال دارد نامک های کوتاه رتبه بهتری در گوگل کسب نمایند، بنابراین بهتر است نامک های کوتاه ایجاد کرده و در آنها از کلمات کلیدی مدنظرتان استفاده کنید.

۵- با حروف کوچک باشد

در نامک های انگلیسی به هچ عنوان از حروف بزرگ یا ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک استفاده نکنید، چرا که ممکن است برخی وب سرورها مثل آپاچی آنها را به گونه ای متفاوت تفسیر کنند.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس به صورت خودکار کلیه نامک ها را به حروف کوچک تبدیل می کند و شما نمی توانید از حروف بزرگ استفاده کنید.

۶- از ریدایرکت استفاده کنید

اگر نامک تغییر کند یعنی کل URL صفحه تغییر کرده است، این بدان معناست که کاربران و موتورهای جستجو دیگر نمی توانند با آدرس قدیمی به محتوای شما دسترسی پیدا کنند و خطای ۴۰۴ را  مشاهده خواهند کرد، اگر بنا به هر دلیلی مجبور شدید نامک را تغییر دهید توصیه می کنیم با ریدایرکت ۳۰۱ آدرس قدیمی را به آدرس جدید منتقل کنید.

برای این منظور می توانید از نمونه کد زیر در فایل htaccess استفاده کنید یا در ساده ترین حالت افزونه Redirection را نصب نمائید.

Redirect 301 /old-slug/ https://yourdomain.com/new-slug/

 

نامک انگلیسی یا فارسی، کدام بهتر است؟

در حال حاضر موتورهای جستجو مخصوصا گوگل آنقدر هوشمند شده اند که دیگر تفاوتی نمی کند از کدام زبان برای ایجاد نامک استفاده کنید، اما تجربه نشان داده است که نامک های انگلیسی کوتاه تر و خواناتر هستند.

اگر آدرس هایی که از نامک فارسی استفاده کرده اند را با دیگران به اشتراک بگذارید به آدرس های طولانی و نامفهوم تبدیل خواهند شد، ابزار گوگل آنالیتیکس(بخش Referrals) هم ارجاعاتی که از دیگر وب سایت ها دریافت کرده اید را بدین صورت نشان می دهد.

نامک فارسی

 

همانطور که می دانید در افزونه WordPress Yoast SEO بخشی به نام “آنالیز سئو” وجود دارد که وضعیت سئوی یک نوشته یا صفحه را به صورت لحظه ای بررسی می کند، حال اگر از نامک های انگلیسی استفاده کنید و در باکس “عبارت کلیدی کانونی” کلمات کلیدی فارسی وارد کرده باشد در بخش “نتایج آنالیز” این افزونه پیغام زیر نشان داده خواهد شد، اما پیغام فوق آنقدر مهم نیست که بخاطر آن ساختار آدرس های وب سایت تان را تغییر دهید.

خطای نامک در افزونه yoast seo

بایستی در ابتدای راه اندازی وب سایت تان تصمیم بگیرید که ساختار نامک ها را با کدام زبان پیاده سازی کنید و تا آخر با همان رویه ادامه دهید، در صورتی که بعدها این ساختار را تغییر دهید سئو وب سایت تان با افت قابل ملاحظه ای مواجه خواهد داشت.

برای گوگل هیچ تفاوتی نمی کند از کدام زبان استفاده می کنید، گوگل عاشق آدرس های کوتاه و تر و تمیز است، پس سعی کنید نکاتی که در بخش بهینه سازی نامک به آنها اشاره کردیم را در نظر بگیرید، برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می کنیم راهنمای گوگل در رابطه با یک آدرس مناسب را مطالعه کنید.

نامک دسته، برچسب و نویسنده در وردپرس

انتخاب نامک مناسب فقط به نوشته و صفحه ختم نمی شود، شما می توانید نکاتی که تا اینجا بررسی کردیم را در هنگام ایجاد دسته(Category)، برچسب(Tag) و نویسنده(Author) نیز در نظر بگیرید.

نامک برچسب در وردپرس

 

لازم به ذکر است که وردپرس به صورت پیش فرض امکان تغییر اسلاگ نویسنده را در اختیارتان قرار نمی دهد، برای این منظور می توانید از افزونه Edit Author Slug استفاده کنید.

جمع بندی

بهینه سازی و انتخاب صحیح اسلاگ نوشته، صفحه، دسته و برچسب بر روی تجربه کاربری و سئو سایت تاثیر مثبتی دارد، مطمئنا زمان زیادی صرف تولید محتوای با کیفیت می کنید اما قبل از کلیک بر روی دکمه انتشار مطمئن شوید از نامک کوتاه، مرتبط و آغشته به کلمات کلیدی هدف استفاده کرده اید و پس از انتشار و ایندکس شدن در موتورهای جستجو به هیچ عنوان آنرا تغییر ندهید.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاه ‌ها

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.