چرا وب سایت تان را به گوگل آنالیتیکس مجهز نمی کنید؟

چرا باید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم

گستردگی کانال های ارتباطی، تغییر رفتار کاربران و افزایش رقابت در بین کسب و کارهای اینترنتی موجب شده است که فرآیند تجزیه و تحلیل داده ها به عنصری حیاتی در تجارت الکترونیک تبدیل شود. روزانه بازدیدکنندگان زیادی از شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو، صفحات فرود و … به وب سایت تان مراجعه می کنند، برخی از آنها با سایت تان ارتباط برقرار می کنند، بعضی به سرعت خارج می شوند، بعضی اهداف تعیین شده را انجام داده و به مشتری تبدیل می شوند و صدها مورد دیگر که تقریبا غیر ممکن است بتوانید بدون استفاده از ابزارهای دیجیتال آنها را ارزیابی کنید.

یکی از این ابزارهای قدرتمند که به شما کمک می کند میزان موفقیت و عملکرد وب سایت تان را ارزیابی نمائید گوگل آنالیتیکس(Google Analytics به اختصار GA) است، به همین دلیل در این پست آموزشی می خواهیم به برخی از قابلیت های آن اشاره کنیم.

۱- رایگان است

بر خلاف سایر ابزارهای تجزیه و تحلیل موجود در اینترنت، گوگل آنالیتیکس رایگان بوده و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هزینه نیست. در نتیجه می توانید مبلغ قابل توجه ای از بودجه کسب و کارتان را در حوزه های دیگری سرمایه گذاری کنید. ناگفته نماند که شرکت گوگل نسخه پیشرفته تر و البته غیر رایگان آنالیتیکس را با نام Google Analytics 360 ارائه داده است که برای کسب و کارهایی با اسکیل بزرگ مناسب می باشد.

۲- نصب و راه اندازی آسانی دارد

تمام آن چیزی که برای استفاده از گوگل آنالیتیکس احتیاج دارید ایجاد اکانت جی میل(gmail) و سپس قرار دادن اسکریپت جمع آوری داده ها در صفحات وب سایت تان است. اینکار باعث ارسال خودکار داده های بازدیدکنندگان تان به سرورهای گوگل می شود، پس از آن می توانید از طریق داشبورد مدیریتی Google Analytics خروجی های مدنظرتان را مشاهده کنید.

برای استفاده از این ابزار قدرتمند پیشنهاد می کنیم مقاله آموزش گام به گام راه اندازی گوگل آنالیتیکس بر روی وب سایت را مطالعه فرمائید.

گوگل آنالیتیکس چگونه کار می کند؟

۳- امکان ایجاد گزارش سفارشی را در اختیارتان قرار می دهد

گوگل آنالیتیکس علاوه بر گزارش های جامع و پیش فرضی که در صفحه مدیریتی خود ارائه می دهد به شما کمک می کند تا بر اساس یکسری متریک(Metric) گزارش های سفارشی ایجاد کنید. حتی این قابلیت را دارد تا در صورت برقرار شدن شرایط خاصی برایتان ایمیل ارسال کند.

ایجاد گزارش در آنالیتیکس

۴- به راحتی با سایر ابزارها یکپارچه می شود

یکی دیگر از ویژگی های قدرتمند GA امکان اتصال آن به سایر ابزارها و پلتفرم ها است. گوگل آنالیتیکس به خودی خود ابزاری قدرتمند است اما شما می توانید بسته به نیاز کسب و کارتان ابزارهای دیگری مثل Google Search Console یا Google Tag Manger را با آن یکپارچه کنید. لازم به ذکر است که مشابه سایر محصولات گوگل می توانید از نسخه اندروید یا ios این ابزار در گوشی و یا تبلت خود استفاده نمائید.

ادغام گوگل آنالیز با سایر ابزارها

۵- جستجوی کاربران را آنالیز می کند

اگر وب سایت تان شامل چندین صفحه، محصول یا خدمات باشد مطمئنا می خواهید بدانید که که بازدیدکنندگان تان به دنبال چه چیزهایی بوده و از کدام عبارت ها و کلمات کلیدی در کادر جستجو استفاده کرده اند، به کمک این گزارش می توانید سرنخ های خوبی به منظور بهبود و یا تولید محتوای جدید بدست آورید.

جستجوهای کاربران در گوگل آنالیتیکس

۶- نرخ پرش را نشان می دهد

نرخ پرش یا Bounce Rate یکی از مهمترین متریک هایی است که نشان می دهد چند درصد از بازدیدکنندگان بعد از مشاهده تنها یک صفحه از وب سایت شما خارج شده و به سایر قسمت های آن مراجعه نکرده اند. بسیار مهم است که این درصد را تا آنجایی که می توانید کاهش دهید.

نرخ پرش

بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی از ترافیک قابل ملاحظه ای برخوردار هستند اما در مقابل نرخ تبدیل(Conversion Rate) بسیار پایینی دارند. این بدان معناست که بازدیدکنندگان آن چیزی را که به دنبالش هستند پیدا نکرده و به سرعت از وب سایت موردنظر خارج می شوند، همین خروج های سریع موجب افزایش نرخ پرش خواهد شد.

۷- اطلاعات ارزشمندی از مخاطبان ارائه می دهد

گوگل آنالیتیکس اطلاعات کاربردی و مفیدی از جمله سن، جنسیت، علاقمندی، دستگاه مورد استفاده و لوکیشن افرادی که از وب سایت تان بازدید کرده اند را در اختیار شما قرار می دهد.

۱-۷- سن(Age)

این شاخص میانگین سنی بازدیدکنندگان را گزارش داده و به شما  کمک می کند تا محصولات و خدمات کسب و کارتان را متناسب با سن آنها ارائه داده و بهینه سازی های لازم را انجام دهید.

۲-۷- جنسیت(Gender)

از نظر روانشناسی زنان و مردان تفاوت های رفتاری زیادی با یکدیگر دارند، به عنوان مثال زنان به جزئیات و نکات ظریف توجه می کنند، در مقابل مردها کلی نگر هستند. همین موضوع می تواند در UI/UX یک سایت یا اپلیکیشن تاثیرگذار باشد. با دانستن جنسیت بازدیدکنندگان قادر خواهید بود بیشترین تاثیر را بر روی آنها بگذارید.

۳-۷- علاقمندی(Interests)

با استفاده از این شاخص متوجه خواهید شد که مخاطبان تان بیشتر به چه نوع محتوایی علاقمند هستند، پس از آن می توانید بر روی همان موضوعات تمرکز کنید.

شاخص علاقمندی در گوگل آنالیتکس

۴-۷- دستگاه(Devices)

چه چیزی بهتر از اینکه بدانید مخاطبان از چه طریقی به وب سایت تان مراجعه می کنند، همین شاخص به تنهایی موجب خواهد شد که حواستان به طراحی واکنشگرا(Responsive) باشد. این گزارش همچنین نوع گوشی(مثلا Samsung Galaxy S9) یا تبلت را نیز نشان می دهد.

دستگاه مخاطب در گوگل آنالیتکس

۵-۷- موقعیت جغرافیایی(Geolocation)

درک اینکه مشتریان تان در کجا حضور دارند به شما کمک می کند تا استراتژی های بازاریابی را با توجه به مکان فیزیکی آنها تهیه کنید، این ویژگی علاوه بر نمایش کشور، شهرها و حتی زبان مخاطبان را گزارش می دهد.

مکان فیزیکی مخاطب در گوگل آنالیتکس

۸- شبکه های اجتماعی را پوشش می دهد

بر کسی پوشیده نیست که شبکه های اجتماعی نقش بسیار مهمی در افزایش ترافیک وب سایت ها بازی می کنند. گوگل آنالیتیکس به شما کمک می کند تا شبکه های اجتماعی که بیشترین تاثیرگذاری را بر روی مخاطبان تان دارند را شناسایی کنید.

به عنوان مثال در صورتی که اکثر مشتریان تان از طریق اینستاگرام از شما خرید کرده اند و در مقابل درصد بسیار پایینی از کاربران توییتر اینکار را انجام داده اند، نتیجه می گیرید که بهتر است بودجه تبلیغاتی که برای تویتتر در نظر گرفته اید را به منظور جذب کاربران بیشتری از اینستاگرام مصرف کنید.

شبکه های اجتماعی در گوگل آنالیز

۹- به تولید محتوای کاربرپسند کمک می کند

محتوای خوب و دلنشین روشی عالی برای برقراری ارتباط با مشتریان است، به همین دلیل بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی در کنار وب سایتی که دارند بخشی به نام بلاگ راه اندازی می کنند و از این طریق مقالات، اینفوگرافیک، پادکست و فیلم های آموزشی را در اختیار مشتری خود قرار می دهند تا به نوعی ارزش و اعتبار کسب و کارشان را افزایش دهند. با استفاده از گوگل آنالیتیکس متوجه خواهید شد که کدام یک از صفحات وب سایت تان بیشترین بازدید را داشته است.

۱۰- نشان می دهد که کاربران از چه طریقی وارد وب سایت تان شده اند

گوگل آنالیتیکس بخش به نام طریقه جذب(Acquisition) را در اختیارتان قرار می دهد که نشان می دهد کاربران از چه کانال هایی وارد وب سایت تان شده اند، به عنوان مثال چه تعداد از طریق جستجو در گوگل(Organic Search) شما را پیدا کرده اند، چند نفر با کلیک بر روی لینک مطالبی که در شبکه های اجتماعی منتشر می کنید وارد شده اند و …

با استفاده از این گزارش می توانید هزینه های بازاریابی را مدیریت کرده و به کانال هایی که بیشترین بازدهی را دارند اختصاص دهید.

کانال ها در گوگل انالیتیکس

۱۱- مسیر حرکت بازدیدکنندگان را گزارش می دهد

بخش Behavior Flow به شما اجازه می دهد رفتار کاربران را در مواجه با صفحات مختلف وب سایت تان ارزیابی کنید، اینکه نقطه شروع کاربر چه صفحه ای بوده است و پس از آن به کدام صفحات مراجعه کرده است. این گزارش به شما کمک می کند تا متوجه نقاط ضعف و قوت وب سایت تان شوید و حتی ممکن است لازم باشد تا بعضی از قسمت های آنرا مجددا طراحی(Redesign) کنید.

مسیر حرکت کاربران در گوگل آنالیتیکس

۱۲- می توانید برای کسب و کارتان هدف(Goal) تعیین کنید

گوگل آنالیتیکس به شما این امکان را می دهد تا متناسب با نیاز کسب و کارتان اهداف خاصی را تعریف کنید، خرید محصول، اشتراک خبرنامه، دانلود E-book، تکمیل فرم ثبت نام و … نمونه هایی از این اهداف می باشند. به عنوان مثال اگر بازدیدکننده ای به صفحه فرود(Landing Page) یکی از محصولات تان وارد شود و از این طریق فرم ثبت نام را تکمیل نماید در واقع هدفی را انجام داده است که شما تعیین کرده اید، در حقیقت با اینکار بازدیدکننده به مشتری تبدیل شده است.

به کمک این ابزار می توانید بر روی اهداف تان نظارت کاملی داشته باشید و از بازخوردهای بدست آمده در جهت تکمیل و بهبود کسب و کارتان استفاده نمائید.

۱۳- کاربران فعال را نشان می دهد

با استفاده از قابلیت Real Time این ابزار می توانید رفتار لحظه ای بازدیدکنندگان را مشاهده کنید، چه تعداد آنلاین هستند، در کدام صفحات حضور دارند، از چه کانال های وارد شده اند و…کاربران فعال در گوگل آنالیز

جمع بندی

گوگل آنالیتیکس گزارش های متنوع و کاربردی در اختیارتان قرار می دهد که اگر به درستی از آنها استفاده کنید می تواند در موفقیت کسب و کارتان تاثیرگذار باشد. ما در این پست آموزشی فقط به برخی از امکانات GA اشاره کردیم، اما همین تعداد کم هم جای هیچ شک و شبهه ای برای استفاده از آن باقی نمی گذارد. پس بهتر است همین حالا دست به کار شوید و وب سایت تان را به گوگل آنالیتیکس مجهز کنید.

اما قبل از آن بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که متریک ها و گزارش های GA باید بسته به ماهیت و هدف یک وب سایت بررسی و ارزیابی گرد، به عنوان مثال یک سایت اطلاع رسانی اهداف کاملا متفاوتی نسبت به یک کسب و کار اینترنتی دارد. در لیست زیر به برخی از رایجترین اهداف وب سایت ها اشاره شده است، شما می توانید از این مثال ها برای کمک به تعریف هدف اصلی وب سایت خود استفاده کنید.

  1. بلاگ(بازدید بیشتر)
  2. فروشگاه اینترنتی(فروش بیشتر)
  3. همکاری در فروش(کمیسیون بیشتر)
  4. تبلیغاتی(بازدید بیشتر)
  5. اطلاع رسانی(بازدید بیشتر)
  6. عضویت(فروش بیشتر/رضایت مشتری)
برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.