مقابله با اسپم در وردپرس: حذف فیلد وبسایت از فرم ارسال نظر

جلوگیری از اسپم در وردپرس

امکان ارسال کامنت(دیدگاه/نظر) از جمله قابلیت های داخلی وردپرس است که به کمک آن می توانید دیدگاه کاربران را در رابطه با مطالب، محصولات و خدمات وب سایت تان دریافت کنید، اما اوضاع همیشه بر وفق مرادتان نخواهد بود و ممکن است پیام های اسپم یا جفنگی را مشاهده کنید که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند. گاهی اوقات هم ممکن است نظرات موجه ای مانند “مطلب خوبی بود!” به دستتان برسد که در بیشتر مواقع هدفشان ایجاد بک لینک است، ما اینگونه نظرات را هم به عنوان اسپم در نظر می گیریم.

کامنت اسپم در وردپرس

قابل توضیح نیست که فرم ارسال دیدگاه به طور پیش فرض از ۴ فیلد متن دیدگاه، نام، ایمیل و آدرس وبسایت تشکیل شده است، اسپمرها معمولا از نام واقعی خود استفاده نمی کنند و به دنبال ایجاد بک لینک (Backlink) به وب سایتی هستند که هیچ ارتباطی با محتوا و موضوع وب سایت شما ندارد.

اگر فرد ارسال کننده کامنت آدرس وب سایتش را در فیلد مربوطه وارد نماید، وردپرس به طور پیش فرض نام او را به صورت لینک شده در لیست کامنت های زیر مطالب نشان می دهد.

نمایش کامنت در وردپرس

کد HTML تصویر بالا نیز به صورت زیر ایجاد می شود:

<a href="مقدار آدرس وبسایت" rel="external nofollow" class="url">مقدار فیلد نام</a>

 

یک راه حل مناسب برای جلوگیری از دریافت اسپم این است که فیلد وبسایت را به طور کامل از بخش دیدگاه وردپرس حذف کنید. توجه داشته باشید که با برداشتن این فیلد تعداد دیدگاه های کمتری برایتان ارسال خواهد شد اما در عوض نظرات بهتر و سالم تری را دریافت خواهید کرد.

حذف فیلد وبسایت از فرم دیدگاه وردپرس

معضل دیگر این فیلد که در بلند مدت خودش را نشان می دهد وجود لینکهای نامعتبری(Broken Link) است که بر روی سئو وب سایتان نیز تاثیر گذار خواهد بود. برای برداشتن این فیلد می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

۱- فایل functions.php

اگر به فایل های قالب دسترسی دارید کدهای زیر را در فایل functions.php قرار دهید:

function remove_website_url_comments( $fields ) {
    unset( $fields['url'] );
    return $fields;
}
add_filter( 'comment_form_default_fields' , 'remove_website_url_comments' );

۲- فایل style.css

در این روش کافی است کد زیر را به فایل style.css اضافه کنید:

#commentform p.comment-form-url {
  display: none;
}

اما این روش به راحتی توسط ابزار Developer Tools مرورگرهای وب قابل دور زدن است.

۳- نصب افزونه

افزونه های مختلفی مثل Remove Comment Website/URL Box و Remove Fields برای حذف فیلد وبسایت وجود دارد اما همه آنها دو مشکل اساسی دارند:

  1. مدت زمان زیادی از آخرین آپدیت و بروزرسانی آنها گذشته است.
  2. با همه پوسته ها سازگار نیستند و ممکن است در بعضی از آنها به درستی عمل نکنند.

جمع بندی

از بین موارد مطرح شده روش اول از سایر موارد بهتر و منطقی تر است البته در صورتی که از سیستم کامنتینگ پیش فرض وردپرس استفاده می کنید. ویرایش فایل comments.php هم می توانست جزء یکی از روش های بالا باشد اما اینکار را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.