سئو وردپرس، اشتباهات متداولی که نباید انجام دهید!

اشتباهات سئو وردپرس

ممکن است به دفعات شنیده باشید که وردپرس برای موتورهای جستجو بهینه شده است، اما باید بدانید که این بهینه سازی کامل نیست، یعنی برای کسب رتبه و جایگاه مناسب در صفحات SERP لازم است از اصول سئو پیروی کنید، از افزونه قدرتمندی مثل Yoast SEO استفاده کنید، محتوای با کیفیت تولید کنید و … همه این موارد به شما بستگی دارد، وردپرس فقط ابزار است، مسیر را خودتان باید طی کنید.

فقط باید حواستان باشد که اشتباه نروید، به همین دلیل در این پست آموزشی قصد داریم به برخی اشتباهات وردپرسی که تلاش شما را بی اثر می کند بپردازیم.

۱- ساختار پیوندهای یکتا را به درستی تنظیم نکرده اید

قابل توضیح نیست که پیوند یکتا (Permalink) یکی از بخش های مهم نتایج موتور جستجو(SERP) است، یک آدرس کوتاه و خوانا به کاربران و موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای صفحه را به خوبی درک کنند.

صفحه نتایج موتورهای جستجو serp

از همین رو در پنل مدیریتی وردپرس مطمئن شوید از منوی “تنظیمات” و “پیوندهای یکتا”  گزینه “نام نوشته” انتخاب شده باشد، با اینکار می توانید در آدرس صفحات از کلمات کلیدی مدنظرتان استفاده کنید.

پیوندهای یکتا در وردپرس

۲- به پیش نمایش SERP توجه ای ندارید

همانطور که در بخش قبل دیدید نتایج موتور جستجو از سه بخش اصلی عنوان صفحه (Page Title)، آدرس صفحه (URL) و توضیحات (Description) تشکیل شده است، یکی از کارهای مهمی که در سئو وردپرس باید انجام دهید بهینه سازی همین موارد است.

برای این منظور از افزونه قدرتمند و محبوب Yoast SEO استفاده کنید، پس از نصب این پلاگین در پایین هر نوشته یا صفحه باکسی به صورت زیر نشان داده خواهد شد.

پیش نمایش SERP در سئو وردپرس

اگر تاکنون اینکار را انجام نداده اید لازم است با بخش های اصلی این باکس آشنا شوید:

 1. عنوان سئو (SEO Title) : برای تعیین عنوان صفحه
 2. توضیحات (Meta Description) : توضیحات مربوط به صفحه
 3. اسلاگ(Slug) یا نامک : نام یکتای صفحه که در انتهای دامنه قرار می گیرد.
 4. عبارت کلیدی کانونی (Focus Keyword) : مشخص کردن کلمات کلیدی هدف

در نهایت آن چیزی که کاربران در صفحات SERP مشاهده می کنند در بخش “پیشنمایش اسنیپ” قابل ارزیابی و مشاهده است.

۳- لینک سازی داخلی(Internal Linking) را به درستی انجام نمی دهید

لینک های داخلی علاوه بر اینکه در کاهش نرخ پرش(Bounce Rate) تاثیرگذار هستند به موتورهای جستجو کمک می کنند تا محتوا و صفحات جدید وب سایت تان را به سرعت شناسایی و ایندکس نمایند، در مطلب آموزشی لینک داخلی Internal Link چیست، چرا برای سئو اهمیت دارد؟ به طور کامل در رابطه با لینک سازی داخلی صحبت کردیم.

تصور کنید یک مطلب جدید در وب سایت تان منتشر کرده اید و آدرس آن در سایر صفحات حتی نقشه سایت وجود ندارد، به نظر شما موتور جستجو چگونه آنرا پیدا خواهد کرد؟

نکته مهمی که در استفاده از لینک های داخلی باید رعایت کنید استفاده از کلمات کلیدی ارزشمند به جای مواردی همچون “اینجا کلیک کنید”، “بیشتر بدانید” و … در متن انکرتکست است.

۴- لینک سازی خارجی(External Linking) را جدی نمی گیرید

لینک های داخلی ساختار و بنیان یک وب سایت را تشکیل می دهند، در مقابل لینک سازی خارجی با وب سایت های معتبر و مرتبط می تواند جایگاه و رتبه شما را در موتورهای جستجو ارتقاء دهد. در صورتی که از لینک خارجی استفاده نکنید گوگل اینگونه تصور خواهد کرد که صفحات وب سایت تان ارزش محتوایی چندانی ندارد.

برای اطلاعات بیشتر حتما مطلب بک لینک Backlink چیست، آیا هنوز هم برای سئو مهم است؟ را مطالعه فرمائید.

۵- متن جایگزین(Alt Text) تصاویر را وارد نمی کنید

در هنگام افزودن تصویر در رسانه وردپرس لازم است متن جایگزین را مشخص کنید، اینکار به سه دلیل حائز اهمیت است:

 1. موتورهای جستجو نمی توانند محتوای تصاویر را درک کنند، با تعیین متن جایگزین ماهیت و هدف تصویر را برای آنها مشخص کنید.
 2. موتورهای جستجو از متن جایگزین در بخش جستجوی تصاویر استفاده می کنند.
 3. در صورتی که بنا به هر دلیلی تصاویر وب سایت تان لود نشود متن جایگزین به کاربران نشان داده خواهد شد.

متن جایگزین alt در وردپرس

متن جایگزین باید تصاویر را به خوبی توصیف کند و در عین حال از کلمات کلیدی مرتبط با محتوا استفاده شود.

۶- برچسب(Tag) و دسته(Category) را به درستی استفاده نمی کنید

همانطور که می دانید از برچسب(تگ) و دسته برای گروه بندی، مرتب سازی و ایجاد ارتباط بین محتوای یک وب سایت استفاده می شود، اما گاهی اوقات صفحاتی را می بینید که در اینکار زیاده روی کردند.

تگ یا برچسب اشتباه در وردپرس

اینگونه برچسب گذاری نه تنها بر روی سئو تاثیر منفی خواهد گذاشت که کاربران را با انبوهی از تگ های نامرتبط گیج و سردرگم می کند، در تصویر بالا برخی تگ ها فقط به یک صفحه مرتبط شده اند و اینکار با فلسفه برچسب در تناقض است، به عنوان یک قاعده کلی اگر تگی فقط به یک مطلب اشاره می کند به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.

هدف برچسب این است که کاربران بتوانند به راحتی به مقالات و محصولات مرتبط دسترسی داشته باشند، مطمئنا اینکار بر روی تجربه کاربری تاثیر مثبتی می گذارد.

در پایان لازم است بدانید:

 1. در انتخاب دسته و تگ ابتدا کاربر را مدنظر قرار دهید، سپس به دنبال کلمات کلیدی هدف باشید.
 2. به هیچ عنوان از عناوین مشابه برای دسته و برچسب استفاده نکنید، به عنوان مثال، برچسب: آموزش سئو، دسته: آموزش سئو
 3. هر تگ و دسته یک صفحه مستقل در وب سایت تان ایجاد خواهد کرد که باعث کاهش اعتبار محتوای اصلی می شود.
 4. به هیچ عنوان تگ منحصربفرد ایجاد نکنید.

۷- تگ های هدینگ به درستی پیاده سازی نشده اند

از تگ های هدینگ برای بخش بندی محتوای صفحه، افزایش خوانایی و جلب توجه موتورهای جستجو استفاده می شود، مهم است که در قالب وب سایت تان چیدمان و ترتیب این تگ ها به درستی پیاده سازی شده باشد، بدین صورت که عنوان اصلی در تگ <h1>، زیر عنوان ها در <h2> به همین ترتیب تا <h6>.

تگ های هدینگ

ممکن است برخی قالب های آماده وردپرس از این قاعده پیروی نکرده باشند، بنابراین بهتر است خودتان دست به کار شوید و بررسی های لازم را انجام دهید، بدین صورت که:

 • در صفحه اصلی(Home Page) بایستی نام یا هدف وب سایت تان درون تگ h1 باشد.
 • در سایر صفحات عنوان صفحه یا نوشته در تگ h1 قرار گرفته باشد.
 • برای زیر عناوین نیز از h2 و h3 استفاده شده باشد، مثلا عنوان ویجت “مطالب پیشنهادی”

۸- می خواهید همه چیز را ایندکس کنید

بسیاری از افراد تصور می کنند گوگل وب سایت شان را به صورت کامل کرال کرده و ایندکس می کند، اما باید بدانید اسپایدر موتور جستجو زمان محدودی را در یک وب سایت سپری می کند و پس از آن به سرعت خارج می شود، بنابراین فرصت را غنیمت بشمارید و زمان ارزشمند اسپایدر را صرف ایندکس کردن صفحات مهم وب سایت تان کنید.

در سئو وردپرس لازم است برخی صفحات که فاقد اعتبار هستند را از چرخه ایندکس شدن خارج کنید، صفحاتی همچون:

 • بایگانی مربوط به برچسب ها، نویسندگان، بایگانی های مبتنی بر تاریخ و …
 • حریم خصوصی
 • شرایط استفاده

بنابراین صفحاتی که برای موتور جستجو بی اهمیت و بی فایده هستند را “noindex” کنید، با اینکار اسپایدر متوجه خواهد شد که نباید آنها را ایندکس کند و زمان خود را به صفحات ارزشمند اختصاص می دهد.

برای noindex کردن صفحات از افزونه Yoast استفاده کنید، به عنوان مثال در تصویر زیر امکان ایندکس صفحات بایگانی مربوط به نویسندگان را غیرفعال کردیم.

noindex صفحات بایگانی

 

همچنین این قابلیت وجود دارد که هر صفحه یا نوشته را به صورت مستقل و جداگانه noindex کنید، به عنوان نمونه در تصویر زیر از ایندکس صفحه “حریم خصوصی” جلوگیری کردیم.

noindex صفحات در yoast

۹- نقشه سایت را ایجاد نکرده اید

اسپایدر موتور جستجو بدون دعوت قبلی وارد یک وب سایت می شود و محتوای آن را ایندکس می کند، پس چه بهتر که مسیر صحیح و سرراست را به آنها نشان دهید تا اینکار را سریعتر انجام دهند، برای این منظور لازم است ابتدا نقشه سایت را فعال کنید.

نقشه سایت(Sitemap/سایت مپ) یک فایل متنی یا XML است که در روت وب سایت قرار می گیرد و حاوی آدرس صفحات، دسته ها، نوشته ها و … می باشد، اسپایدر از این فایل به عنوان نقطه شروعی برای حرکت در وب سایت تان استفاده می کند.

برای فعال سازی سایت مپ باز هم افزونه Yoast نیازتان را برآورده خواهد کرد، کافی است مشابه تصویر زیر عمل کنید.

ایجاد نقشه سایت در افزونه yoast seo

همین! از این پس کلیه تغییرات تان به صورت خودکار در سایت مپ اعمال خواهد شد.

۱۰- درب های وب سایت تان را بسته اید

یکی از متداولترین خطاهایی که در سئو وردپرس دیده می شود عدم ایندکس صفحات توسط موتورهای جستجو است، عملا هر محتوایی منتشر می کنید در نتایج جستجو دیده نمی شود.

برای رفع مشکل فوق در پنل مدیریتی وردپرس از منوی “تنظیمات” و “خواندن” مطمئن شوید گزینه “از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند” غیرفعال است.

تیک گزینه نمایش به موتورهای جستجو در وردپرس

با کوئری site:yourdomain.com هرآنچه از وب سایت تان که در گوگل ایندکس شده است را ارزیابی کنید.

عملگر site در گوگل

۱۱- بیخیال خطای ۴۰۴ شده اید

چکاپ دوره ای یکی از مهمترین وظایفی است که در فرآیند سئو وردپرس باید جدی بگیرد، هر چه یک وب سایت بزرگتر می شود به همان اندازه احتمال بروز خطای ۴۰۴ شدت می گیرد. گاه این خطاها بیرونی هستند، به عنوان مثال لینک معرفی افزونه ای که دیگر وجود ندارد، یا درونی اند مثل مطلبی که حذف کردید در صورتی که لینک آن در سایر صفحات استفاده شده است.

برای پیدا کردن و رفع اینگونه خطاها می توانید از ابزار آنلاین Broken Link Check کمک بگیرید یا افزونه قدرتمند Broken Link Checker را نصب کنید.

۱۲- متای Open Graph را فعال نکرده اید

درست است که شبکه های اجتماعی تاثیر زیادی در رتبه بندی موتورهای جستجو ندارند، اما می توانند افراد زیادی را به وب سایت تان منتقل کنند، پس چه بهتر که محتوا را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید، در چنین شرایطی باز هم افزونه Yoast کمک حال شما خواهد بود.

مطابق تصویر زیر در پنل مدیریتی وردپرس از منوی “سئو” و “اجتماعی” متای فیسبوک را فعال کنید.

فعال کردن متای فیسبوک در افزونه یوست

حالا می توانید اطلاعات هر صفحه یا نوشته را بسته به شبکه اجتماعی مدنظرتان سفارشی کنید. عنوان، توضیح و تصویر به محض اشتراک آدرس صفحه در فیسبوک بارگذاری خواهد شد.

متای سفارشی فیسبوک برای هر نوشته در افزونه یوست

همین فرآیند را برای رسانه قدرتمند توییتر تکرار کنید.

جمع بندی

اگر می خواهید یک وب سایت سئوپسند و گوگلی داشته باشید وردپرس بهترین گزینه برای اینکار است، فقط باید راهبری آن را بدست بگیرید و حواستان به مواردی که گفتیم باشد، اگر اینکار را به درستی انجام دهید نتایج مثبتی در انتظارتان خواهد بود.

در انتها اگر سئو وردپرس برایتان اهمیت دارد حتما مطلب آموزشی چک لیست سئو، نکاتی که هر وبمستری باید بداند! را مطالعه فرمائید.

برچسب ها
سعید یاورنیا 118 نوشته 142 دیدگاه

توسعه دهنده PHP و Wordpress
توسعه وب سایت یکی از کارهایی است که تلاش می کنم تخصصم رو در اون بالا ببرم، یادگیری تکنولوژی های جدید یکی از چالش هایی است که به شدت به آن علاقمند هستم.

دیدگاهتان را بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، بخش‌های موردنیاز با * مشخص شده‌اند.